Çanakkale Barosu Oturma Eyleminde…

Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliğin TBMM’ye sunulmasının ardından, Barolar Ankara’da Savunma Mitingi kararı almışlardı. Miting yapılmadı ama Çanakkale’de avukatlar oturma eylemi yaptılar. Çanakkale Barosu tarafından saat 15.00’te başlayan oturma eylemi saat 18.00’e kadar devam edecek.

Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliğin, TBMM’ye sunulmasının ardından, 80 baro tarafından, bugün Ankara’da büyük savunma mitingi gerçekleştirilecektir. Ankara Valiliği tarafından gösteri, yürüyüş ve her türlü eylemin kısıtlanmasının ardından, savunma mitingi gerçekleşmedi ama oturma eylemi yapıldı. Çanakkale Barosu tarafından, saat 15.00’te bir basın açıklaması yapıldı.

Çanakkale Barosu Başkan Yardımcısı İbrahim Can Erbil tarafından okunan açıklamada, “Baroları ilgilendirmesine rağmen baro başkanlarının alınmadığı Adalet Komisyonu’nda görüşülen çoklu baro yasa tasarısıyla meslek örgütlerimizin sahip olduğu kamusal yetki paylaştırılarak içinin boşaltılması, bir ilde kurulacak birden fazla baro ile avukatların bölünüp, ayrıştırılıp etkisizleştirilmeye uğraşıldığı ve siyasi iktidarın etkisinde bırakılmaya çalışıldığını bilin.

“Bu garabet düzenleme ile yargıya güven azalacaktır”
Türk yargısının kendi içinde birçok sıkıntısı varken; bu garabet düzenleme ile yargıya güven daha da azalacak, meslektaşlar A Barosu mensubu – B Barosu mensubu diye siyasi, ideolojik ve dinen ayrışacaktır. Bu ayrışma hakimleri ve vatandaşları da bölecektir.

“147 bin avukatın dinlenmesini istiyoruz”
80 Baro Başkanımızın ve 147 bin avukatın dinlenmesini istiyoruz. Her şeyden önemlisi kendi kaderimizi kendimiz çizmek istiyoruz! Ancak hangi koşulda ve şartta olursa olsun ayrışmak istemiyoruz!” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamasının ardından, avukatlar oturma eylemine başladılar. Zor şartlarda, 35 derecede güneşin altında, Cumhuriyet Meydanı’nda eyleme başlayan avukatlar, zaten zor şartlarda çalışıyoruz, güneş bizi fazla etkilemiyor değerlendirmesinde bulundular.

Tunahan Ünsal