Halkın arazisinde hasat

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediyesi tarafından, 2019 yılının Aralık ayında, Esenler Mahallesi’nde bulunan 4 ayrı parselde toplam 107 dekar alana ekimi gerçekleştirilen, 2 bin yıllık tarihi olan karakılçık buğdayının hasadı gerçekleştirildi. Halkın arazisi, atalık tohumla üretim yapılarak değerlendirilmiş oldu…

 Esenler Mahallesi’nde, eski huzurevinin hemen arkasında kalan bölgeye, 2019 yılının Aralık ayında 4 ayrı parselde toplam 107 dekar alana karakılçık buğdayı ekilmişti. Son zamanlarda Türkiye’nin birçok bölgesinde yetiştirilir olan, bilinen ve tanıtımları yapılan karakılçık buğdayının, Çanakkale’de dün hasadı gerçekleşti.

Dün, saat 10.00’da gerçekleşen hasat şenliği etkinliğine, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Muhtarlar, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinden temsilciler ile çok sayıda davetli katıldı.

 “Tarım alanında kendimize yeter hale gelmeliyiz”
 Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Pandemi süreci bize bazı şeyleri bir kez daha gösterdi. Özellikle tarım alanında kendimize yeter hale gelmemiz gerektiğini, kendi öz kaynaklarımızla tarımımızı değerlendirmemiz gerektiğini, dışa bağımlılığın ne kadar riskli olduğunu hep beraber gördük.

 “İthal tohumlarla tarımımızı geliştirmeye çalışıyoruz”
Burada, ekili alanda, bin yıllık bir miras görüyorsunuz. Burada ekili olan karakılçık, Anadolu’nun ürünü, bizim ürünümüz. Ama biz maalesef dışarıdan ithal ettiğimiz tohumlarla tarımımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Halbuki yapmamız gereken şey, bu tohumu geliştirmek.

 “Bundan sonraki hedefimiz susam olacak”
Bundan sonraki hedefimiz de susam olacak. Çanakkale’de özellikle Eceabat bölgesinde, Bayramiç bölgesinde dünyanın en iyi susamı yetişir. Ama biz bunu bitirdik. Biliyorsunuz,  helvamız meşhur. Özellikle Bayramiç helvamız bu sebeple meşhur. Eceabat’ta özellikle, toprak yapısı, iklim yapısı gereği, altın sarısı gibi susam yetişen ve helva yaptığınızda dört dörtlük olan bu tohumu, yani susamı ekmez olduk. Öte yandan, bizim Çanakkale’de baklamız vardı. İhraç ederdik, gemi gelirdi. Hatta Çanakkale ve Balıkesir baklası arasında rekabet vardı. Bizim baklamız daha değerliydi. Onu da kaybettik” açıklamalarında bulundu.

 Tunahan Ünsal 


Bu haber 30/06/2020, Salı günü yayınlandı, 85 defa görüntülendi
*