Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan: “Sonuç alınamazsa Eylemsellik hakkımızı kullanacağız”

Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklik eğer gerçekleşirse, baroların yapıları, seçim sistemleri, delege sayıları gibi konularda pek çok değişiklik hayata geçirilecek. Değişiklik teklifine karşı geçtiğimiz haftalarda baro başkanları Ankara’ya yürümüşler ve protestolarını görünür kılmışlardı. Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, “Bu taslak inşallah gelmez. Bu hafta Ankara’da iktidar milletvekilleri ile görüşeceğiz. Eğer sonuç alamazsak, eylemsellik hakkımızı kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklik, bir anda Türkiye’nin gündemi oldu. Baro başkanları, bulundukları illerden Ankara’ya yürüyüşe geçmişler ve Ankara’da istenmeyen görüntüler yaşanmıştı. Anıtkabir’de son bulan yürüyüş sonrasında Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, Çanakkale’ye döndü. Başkan Şarlan ile geçtiğimiz gün bir röportaj gerçekleştirdik ve kendisine bir soru sorduk. 

Eğer Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklik hayata geçerse, baroların ve baro başkanlarının  tepkisi ne olacak?

 “Bu taslak inşallah gelmez”
Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, “Bu taslak inşallah gelmez. TBMM’ye sunulursa, arkasından Adalet Komisyonu’nda bu taslak ile ilgili görüşmeler başlayacak. Bizim bu anlamdaki diyaloglarımız, süreçle ilgili mücadelemiz, devam edecek.

“Bu hafta iktidar milletvekilleriyle görüşmeler yapılacak”
Bu hafta baro başkanları olarak bir kısmımız Ankara’da, TBMM’de, meclise taslağın sunulmaması ile ilgili iktidar milletvekilleriyle görüşmeler yapacaklar. O görüşmelerden bir sonuç alınamazsa ve ona rağmen bu taslak meclise sunulursa, 80 baro ve Türkiye Barolar Birliği, 1 Haziran’da, açıkladığı ortak iradesine bağlı olarak, anayasadan ve kanunlardan gelen iradesine bağlı kalarak eylemsellik haklarını kullanmaya devam edecekler.

“Diyalog yoluyla elimizden geleni yapacağız”
Ne yapacaklar? Baroların organizasyonları olacak. Bazı barolarda eylemselikler yapılabilir. Biz, sonuna kadar diyalog ile görüşerek, konuşarak, değişikliklerin yapılmaması için elimizden geleni yapacağız. Öncelikli yapılması gereken budur. Her şeye rağmen sonuç alınamazsa, anayasadan ve kanundan gelen eylemsellik hakkımızı kullanacağız” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com