OTO GÜNDEM

Hangi otomobili alacaksınız.

Zwickau Audi 1950
Geçen hafta otomobil piyasalarının nasıl olduğundan biraz bahsetmiştim.Satın almayı düşündüğünüz bir otomobilin tipi nasıl olmalı ? ölçüleri nasıl olmalı ? bana uygun bir oturma şekli var mı? ,çocuğun eşyası bağaj a sığar mı ? arka koltuk diz mesafesi uygun mu?vs vs vs . siz kandırılmadan pardon aklınızın yarısını vermeden evvel otomobil seğmentlerinin neler olduğu konusu açayım.

A Seğmenti Araçlar
Boyu 370 cm’den daha küçük olan, “mini araç” olarak da tanıdığımız araç sınıfıdır. Araç gövdesi küçüktür, baş ve diz mesafesi fazla değildir. Uzun yolculuklar için uygun değildir. Boyut olarak küçük olmalarının yanı sıra oldukça hafiflerdir. Bu nedenle zorlu koşullara ayak uydurma kapasiteleri genellikle çok düşüktür. Hatchback, MPV ve cabriolet gibi farklı karoser yapısına sahip olabilen A segmenti araçlar, genellikle çok benzin tüketmeleri ve motor güçlerinin zayıf olmaları sebebiyle fazla tercih edilmezler. Avrupa genelinde şehir arabası, ekonomik araba, mini araba olarak da adlandırılır.  En popüler A segmenti araçları Fiat 500, Citroen C1 ve Peugeot 107’dir.

B Segmenti Araçlar
A segmenti araçlarla benzerlik gösterirler ancak boyut olarak biraz daha genişlerdir. Boyutları 370 cm ile 400 cm arasındadır. Teknik anlamda A segmentinden daha kuvvetlidirler. Daha ağır gövde yapıları vardır. Tıpkı A segmentinde olduğu gibi karoser seçenekleri çoktur. Bu seçenekler arasında hatchback, sedan, station vagon, coupe, cabriolet, roadster, SUV, CUV ve MVP gibi farklı çeşitler yer alır. En popüler B segmenti araç modelleri arasında Renault Clio, Seat Ibıza ve Volkswagen Polo bulunur.

C Segmenti Araçlar
Ülkemizde en çok üretilen ve en çok satılan segmentlerdendir. Kompakt sınıf ya da alt orta sınıf olarak bilinse de bizler onu aile arabası olarak da tanıyoruz. Boyutları sayesinde hem aileler hem de bireysel kullanım için uygunlardır. Araç performansları yüksektir ve uzun yolu rahatlıkla gidebilirler. Yüksek satış rakamları yakaladıklarından, rekabet yüksektir ve bu segmentte uygun fiyatlı araç modeli bulmak çok daha kolaydır. Hatchback, sedan, coupe, cabriolet, roadster, CC, SUV, CUV ve MVP olmak üzere farklı birçok karoser yapısında C segmenti model bulmak mümkündür. En popüler C segmenti araç modelleri Volkswagen Golf, Ford Focus, Nissan Qashqai, Fiat Liena ve  Mitsubishi Lancer’dır.

DEVAM EDECEK

Otomobil gelişimi

GEÇEN HAFTADAN DEVAM

1963 – Wankel motoru ilk kez NSU Spider marka araçta kullanıldı.

1967 — İngiliz otomobil firması Jensen ilk ABS‘yi otomobillerine uyguladı.

1973 — Avrupa‘da seri olarak turbo motorla üretilen ilk otomobil BMW 2002 oldu.

1978 — Modern ilk ABS sistemi BMW 7 serisi ve Mercedes S serisinde uygulandı.

1984 — Turbo üreticisi Garrett, “intercooler” adını verdiği yeni bir turbo soğutucu düzen geliştirdi. Bu sayede türbine giren hava soğutularak turbonun performansı artırıldı.

1986 — Çift turbo takılan ilk araç Porsche 959 oldu.

1987 — Bosch ilk üretici olarak ABS sisteminin daha gelişmişi olan ASR sistemini piyasaya sürmüştür.

1993 — Fiat Croma Tdi, değişken geometrili turboyla donatılan ilk otomobil oldu. Sistem düşük motor devirlerinde turbonun verimini önemli oranda artırıyordu.

1995 — Bosch, seyir hâlinde arabanın emniyetini sağlamak üzere ESP sisteminin seri üretimine başladı. ESP sistemi, özellikle virajlarda ve ani yol değişikliklerinde motor, vites ve fren düzenine müdahale ederek aracın savrulmasını önler. İlk kez Mercedes S sınıfında kullanıldı.

 

EYYYYYY KOVALAKUS

Ne diyor büyükler artık tarım bizim için herşey. Ekilmeyecek hiçbir saksı kalmayacak.

Sen de hazırlığını yap dünyanın en hızlısını al. Sana yakışır be kovalakus.

Top Gear ekibi bu sefer Track-tor adını verdikleri dünyanın en hızlı traktörü ile karşımızda.

129,8 km/s olan hız rekorunu 140,2 km/s ile kıran “Track-tor”ü bu rekora taşımak için ekip tarafından araca 500 beygirlik 5.7 litre hacimli 8 silindirli bir Chevy motor monte edilmiş. Tabii, bir rekor için sadece motor yeterli değil! Ekip tarafından motor dışında “Track-tor”ün süspansiyon sistemi modifiye edilirken lastikleri de özel lastiklerle değiştirilmiş. “Track-tor”e biraz gösteriş katmak için de geniş açıya sahip aynalar takılmış ve “LED” ler ile süslenmiş.

MİZAH

BU iki resim arasındaki farkı bulabilirmişiz..?

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com