ÇOCUKLUK ÇAĞI TRAVMALARI

Çocuk travmaları kişinin hayatında önemli etkiler yapmakta ve yetişkinlikte yaşadığımız sorunların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bunlar;

  1. Fiziksel istismar/ihmal
  2. Cinsel istismar
  3. Duygusal/Sözel İstismar
  4. Duygusal İhmal

Fiziksel ihmal/istismar ve cinsel istismar daha çok duyduğumuz ve bilgi sahibi olduğumuz çocuklar üzerinde travma etkisi yapan olgular. Fakat bunlar kadar önemli ve bence çok da önemsenmeyen duygusal ihmal ve istismarlar. Duygusal ihmal ve istismarlar en az fiziksel ihmal ve istismarlar kadar kişinin hayatını olumsuz yönde etkileri. Kısaca bunların neler olduğunu anlatmak istiyorum.

Duygusal/Sözel İstismar

1-Duygularını düzenleyemeyen ebeveyn. Bazen ilgili neşeli bazen de öfkeli , kzgın , ilgisiz davranan ebeveyn.

2-Hata yapınca adam öldürmüş tepkisi (Hakaret, aşağılama): Çocuk bir hata yapınca aşırı tepki veren ebeveyn.

3.Dayak-terketme tehdidi yapma: Dayakla ve bırakıp gitmekle tehdit eden ebeveyn.

4-Eleştirme: Çocuğunu takdir etmeyen, eleştirecek bir şeyler mutlaka bulan, cesaretlendirmeyen ebeveyn.

5-Kuralcı-mükemmeliyetçi-otoriter ebeveyn

6-Aşırı öğüt verme, dinlememe: Çocuğunun konuşmasına izin vermeyen, duygularını ifade etmesine fırsat vermeyen ve sanki her şeyi mükemmel yapan ve aşırı öğüt veren ebeveyn.

7-Çocukla dert ortaklığı yapma: Çocuk sanki arkadaşı gibi onu kendi dertlerine ortak etmeye çalışan, çocuğa bir yetişkinmiş gibi davranan ebeveyn.

Duygusal İhmal

(Duygusal aç bırakma )

1-Sarılmama: Çocuğuna sarılmaktan, bedensel temastan kaçınan ebeveyn.

2-Küsme: Çocuğuna küsen, onunla iletişimi kesen, bu şekilde ona ceza verdiğini düşünen ebeveyn.

4-Meşgul-depresif-hasta ebeveyn: Kendi sorunları yüzünden içine kapanan, ilgisiz , depresif ebeveyn.

5-Küçük yaşta ebeveynlerden ayrılma: Evden ayrılan ve bu yüzden çocuğuyla görüşmeyen ebeveyn.

  1. Mutlu olsun diye hemen her istediğini yapma ve aşırı koruma: Çocuğunun her istediğini yapan, çocuğa göre hayatını şekillendiren ebeveyn. İlgisiz davranmak gibi çocuğunun her istediğini yapan ebeveynler çocukların gelişimine ve onların mücadele gücüne zarar verirler.

7.Rehberlik yapmama ve sağlıklı sınırlar koymama: Çocuklarının yaşadığı ortama, arkadaşlarına, derslerine ilgisiz kalan ebeveyn. Gereksiz yasaklar ve sınırlar koyma. Çocuğun etrafındaki tehditleri fark etmeme.

Duyusal ihmal ve istismar neden olan davranışlar ve tutumlar kısaca böyle. Fiziksel ya da duygusal ihmal davranışları bütün hayatı etkileyen travmalara neden olabilir. Her anne baba öncelikle kendi travmalarını fark ederek, bunları çözerek kendi çocuklarını çok daha iyi yetiştirebilirler. Görüşmek üzere..WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com