BAYRAM NEDİR?

Bayram,belirli tarihlere sığdırılmış günler midir?Corona Virüs günlerinde, Bayramların ne demek olduğunu,daha iyi anlamadık mı?Gelin Can Yücele kulak verelim.Bakalım Bayram neymiş?.”Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan…Görmenin nasıl bir Bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmenin kini yalnızlık,Sızlamayan her organ, hele de burun direği Bayramdır.Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp “Çok şükür bugünü de gördük” diyebilmek, Sevdiklerinle geçen her gün Bayramdır.

Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak Bayramdır. Bir kitabı bitirmek, bir binayı bitirmek, bir okulu bitirmek, kâbuslu bir rüyayı, kodeste ağır cezayı bitirmek Bayramdır.

En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek Bayramdır. Saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan anne bayramdır. Hiç aldatmamış, aldanmamış olmak Bayram…

 Zorluklara tek başına göğüs gerebilmek, gereğinde haksızlığın üstüne yalın kılıç yürüyebilmek Bayramdır.

KIYMETİNİ BİLİN
Yeni eve asılan basma perdeler, alın teriyle kazanılmış ilk rızkın konduğu çerçeveler, yüklü bir borcun son taksiti ödenirken sıkılan eller Bayramdır. Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi Bayramdır… Evlatların mürüvvetini görebilmek, eve dolu bir torbayla gidebilmek, konu komşuyla yarenlik edebilmek, akşamları eskimeyen bir keyifle çay demleyebilmek Bayramdır. Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek, altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek, Yol arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek Bayramdır. Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek Bayram… Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz Bayram olur. Yaşamak Bayramdır .”.nefes aldığımız her anın kıymetini bilip, yaratana şükredelim.

GÜLELİM

Bir akıl hastanesinde delinin biri her sabah bayrak direğine tırmanıyormuş, cebinden bir kâğıt çıkarıp, bayrak direğinin tepesine sıkıca bağlıyormuş. Bu durum bir gün Başhekimin dikkatini çekmiş, o da bayrak direğine tırmanmış ve delinin koyduğu kâğıdı alıp inmiş. Kâğıtta şöyle yazıyormuş: “BURASI BAYRAK DİREĞİNİN TEPESİDİR!..”

****

Londra New York seferini yapan yolcu uçağı Atlantik üzerinde uçarken, kaptan pilotun anonsu duyulmuş:

– Sayın yolcularımız!.. Sağ pencerelerden bakarsanız; sağ motorumuzun yanmış ve çalışmaz hale geldiğini göreceksiniz. Sol pencereden bakarsanız; sol motorun arka bölümünün uçtuğunu göreceksiniz. Pencerenizden denize bakarsanız; tam altınızda sarı bir şişme bot ve içindeki üç kişiyi göreceksiniz. O kişilerden biri benim, biri yardımcı pilot, biri de sevgilim olan hostes. Size iyi yolculuklar ve bundan sonraki yaşamınızda mutluluklar dilerim.
Bu bir bant kaydıdır, dinlediğiniz için teşekkürler!..

Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com