“ABD Askerini ilk kez ABD’de görüyoruz!”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ABD’de polis memuru Derek Chauvin’in Afroamerikan George Floyd’u öldürmesi sonrası önce Minnesota’da daha sonra da Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok bölgesinde gerçekleştirilen protestolarla ilgili açıklama yaptı. Turan, “Yıllardır birçok ülkeye demokrasi ve özgürlük! götürmeyi yüce bir sorumluluk addeden ABD, şimdi vatandaşlarının demokrasi ve adalet talebini yerine getirmek için mücadele ediyor! ABD askerini ilk kez ABD’de görüyoruz galiba!” ifadelerini kullandı.

25 Mayıs tarihinde George Floyd isimli Afroamerikalı bir adam, Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in en az yedi dakika boyunca boynuna dizini bastırarak orantısız güç kullanması sonucu yaşamını yitirdi. Bu cinayeti andıran vahşi olay ise son bir haftadır Amerika’da ciddi protesto gösterilerine neden oldu.

PROTESTOLAR DURULMUYOR
Gelinen son noktada ABD Başkanı Donald Trump, valilerin Ulusal Muhafızları aktif hale getirmemesi durumunda askeri gücü kullanacağını açıkladı.  Trump, Washington’daki St. John’s Kilisesi’nde fotoğraf çektirmek için henüz sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı bir saatte barışçıl eylem yapan göstericilerin üzerine biber gazı sıktırarak kalabalığı dağıttı. Philadelphia’da ise polis, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere karşı biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. New York’un popüler alışveriş noktalarından 5. Cadde’de çok sayıda yağma olayı rapor edilirken, New York’ta önceki gün yerel saatle 23:00’te başlayan sokağa çıkma yasağı olayların alevlenmesiyle saat 20:00’ye çekildi.

Öte yandan 46 yaşındaki Floyd’un otopsi raporu sonuçları da ailenin avukatı tarafından açıklandı. Açıklamada “Sadece Derek Chauvin değil, George Floyd’un sırtına basan diğer polis memuru da ölümden sorumlu. Otopsi raporuna göre Floyd’un nefes almasını engelleyen faktörlerden biri de sırtına yapılan baskı. Umarım Minnesota savcısı Keith Ellison, diğer polis memurlarını da yargı karşısına çıkarır” ifadelerini kullandı.

TURAN’DAN YAŞANANLARA SERT SÖZLER
AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, da konuyla ilgili açıklama yaptı. Turan,  açıklamasında “Yıllardır birçok ülkeye demokrasi ve özgürlük! götürmeyi yüce bir sorumluluk addeden ABD, şimdi vatandaşlarının demokrasi ve adalet talebini yerine getirmek için mücadele ediyor! ABD askerini ilk kez ABD’de görüyoruz galiba!” şeklinde konuştu.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com