İlk gün heyecanı dorukta!

Pandemi dolayısıyla iki aydan fazla süredir kapalı olan restoran ve kafeler yarın (1 Haziran) itibariyle vatandaşa hizmet vermeye başlıyor. Hafta sonunu temizlik yapmak ile geçiren işletmeciler, ilk günkü gibi hem heyecanlı hem endişeli…

Çanakkale genelinde hafta sonu tüm işletmelerde temizlik heyecanı vardı.

İki buçuk aydır kapalı olan ve ekonomik olarak dar boğazda olan işletmelerin sahipleri ise hem ekmek teknelerinin açılacak olmasına seviniyor hem de kurallara uyarak hizmet vermeye çalışarak nasıl düze çıkacaklarını kara kara düşünüyor.

KAYA: “KURALLARA UYACAĞIZ”
Çanakkale merkezinin yanı sıra ilçelerde de hafta sonu açılış heyecanı hakimdi. Eceabat merkezinde iskele karşısında bulunan Boğaz Döner restoranının sahibi İsmail Kaya(51), çalışanları ile birlikte harıl harıl temizlik ve düzen çalışması yürütürken gazetemize yaptığı açıklamada bu süreçte hijyene maksimum düzeyde önem vereceklerini belirtti.

11 yıldır işlettiği restoranı ilk defa bu kadar uzun süre kapalı tutan Kaya, “Hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. 2,5 aydır kapalıydık, işlerimizin açılmasını bekleyeceğiz artık.

Masalara 1,5 metre mesafe bırakıyoruz. İki kişiden fazla oturmayacak. Ne gerekiyorsa kurallara uyuyoruz. Ekonomik olarak ne kadar hızlı olabilirse o kadar normale dönmeye çalışacağız.” diye konuştu.

YILDIZ: “ÇALIŞMAK GÜZEL ŞEYMİŞ”
İlçenin tek kadın çay ocağı işletmecisi olan Nilgün Yıldız se işletmesini ilk günkü heyecanla açacağını belirtti.

Hafta sonunu temizlik ile geçiren Yıldız, “Hijyene ve kurallara mutlaka uyacağız. Bunun şakası yok. İçeride ancak iki kişi, dışarıda da iki en fazla dört kişiyi ağırlayabileceğiz. Onun dışında çay servisimiz olacak. Karton bardaklarla servis yapacağız. Ekonomimizi kısa sürede düzelteceğiz inşallah. Çalışmak güzel bir şeymiş, bu süreçte çok daha iyi anladık. Buna şükür olsun.” diye konuştu.

MEYDANİ ÇALIŞANLARI DA DİNLENMEK BİLMEDİ
İskelenin hemen yanında yer alan Meydanı Cafe Pastanesi’nin çalışanları ise harıl harıl temizlik çalışması yürütürken kurallara uymak için masaları yeniden konumlandırarak pandemi tedbirlerine uygun hale getirdi.

Eylem Gözeldere