“Orman endüstrisi kurban edilmeyecek kadar kıymetlidir”

Yüzde 53’ü orman olan ve orman ürünleri sanayinde, Türkiye’de önemli bir paya sahip olan Çanakkale’nin ormanları FSC sertifikası ile belgelendi. ÇTSO’nun girişimleri sonuç verdi ve Çanakkale’nin ormanları artık uluslararası sertifikalı oldu. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu konuyla ilgili, “Orman endüstrisi, bilgisizce ve kasten çıkarılan olumsuz haberlere, provokasyonlara kurban edilemeyecek kadar kıymetlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 53’ü orman olan ve orman ürünleri sanayinde Türkiye’de önemli bir paya sahip olan Çanakkale’nin ormanlarının FSC sertifikası ile belgelendirilmesi için ÇTSO’nun  yaptığı girişimler sonuç verdi. Çanakkale Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Çan, Kalkım, Yenice ve Edirne’nin Keşan ilçesini kapsayan orman varlığı artık uluslararası Forest Stewardship Council (FSC) belgesine sahip oldu.

“Orman varlığımızın korunmasında önemli bir köşe taşı olacaktır”
Forest Stewardship Council (FSC) belgesi hakkında bilgi veren ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Bölgemizin öncelikli sektörleri arasında yer alan orman ürünleri sektörü, Odamızın ısrarlı lobicilik faaliyetleri sonucunda, hammaddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm süreçlerinde uluslararası sertifikasyon sistemi olan FSC belgesine sahip oldu. Ana kuruluş amacı tüm dünyadaki orman kaynaklarının doğru şekilde idare edilmesini sağlamak, bununla ilgili metotları belirlemek, standartları tarif edip bu standartların dünya genelindeki orman endüstrisi şemsiyesi altına giren tüm kuruluşları kapsayacak şekilde uygulandığını bağımsız ve akredite kuruluşlar vasıtasıyla denetlemek ve izlemek olan FSC belgesi, bölgemizin orman ürünlerinde yüksek katma değerli ürün üretiminde ve orman varlığımızın kalitesinin arttırılarak korunmasında çok önemli bir köşe taşı olacağı kanaatindeyim.

“Orman endüstrisi kurban edilmeyecek kadar kıymetlidir”
FSC Belgesi; biyolojik çeşitliliği korurken yerel halka ve çalışanlara fayda sağlayarak tabi kaynakların sürdürülebilir bir şekilde sosyo-kültürel değerleri de koruyarak ve gözeterek kullanıldığını gösteren uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifikadır. Gerçek anlamda korumanın tescil edilmiş halidir. Orman endüstrisi, bilgisizce ve kasten çıkarılan olumsuz haberlere, provokasyonlara kurban edilemeyecek kadar kıymetlidir” dedi.

“İşletmeler çözümün bir parçası haline gelmektedir”
Başkan Semizoğlu açıklamasının devamında FSC belgesi uygulama süreçleri hakkında bilgi vererek; “Bu sertifika alınmadan önce on prensibin yerine getirilmesi gerekir; ormanda yaşayan endemik flora ve faunanın korunması, ağaç hasası yönetiminden işçi haklarının çağdaş şekilde korunması, karbon salınımı kontrolü, erozyon ile toprak kaybının ve orman kaybının engellenmesi,sosyo kültürel mirasın tarihi ve kültürel değerlere zarar vermeden korunması ve tüm bu değerlerin turizme ve genel olarak tüm ekosisteme etkisine kadar geniş bir çerçevede değerlendirme yapılır. Bu kriterlerin sağlanmasından sonra ancak bu sertifika ilgili orman alanı için verilir. FSC Ecosystem yönetimi ile işletmeler de sosyal çözümün önünde bir engel değil aksine çözümün bir parçası haline gelmektedir” ifadelerinde bulundu.

Başkan Semizoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli olmak üzere, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’na, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’e , bu süreçteki desteklerinden dolayı Orman Genel Müdürlüğü ve Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederek bölge ekonomisine hayırlı olmasını temenni etti.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com