Adı Sakin Kendi Değil!

Dünyanın ilk ve tek sakin adası olan Cittaslow (sakin şehir) markasıyla nam yapmış Gökçeada’da son dönemde eski huzurundan eser kalmadığı ileri sürüldü. Pandemi öncesinde de bürokratlar ve siyasiler arasında zaman zaman gerginliklerin yaşandığı adada, son dönemde yaşanan olayların ada sakinlerinin huzurunu hepten kaçırdığı öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta, Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında Gökçeada Kaymakamlığı başkanlığında düzenlenen toplantıda, gergin anlar yaşandığı öğrenildi. Soru ve görüşlerin alınarak fikir alışverişi yapılan toplantıda, Gökçeada’nın muhtarlarından biri ile önce Gökçeada Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü sonrasında ise Kaymakam Ender Faruk Uzunoğlu arasında tartışma yaşandı.

Fatih Mahallesi Muhtarı Serdar Onal’ın sokağa çıkma yasağında, vatandaşların kendisine ilettiği soru ve sorunlarını iletmek istediği ancak sorusuna karşılık kaymakamlık görevlisinden şık olmayan bir cevap aldığı öğrenildi. Tartışma ile başlayan olayın sonunda Kaymakam Uzunoğlu’nun Muhtar Önal’ın üzerine yürüdüğü, toplantıya katılanların araya girmesi neticesinde olay daha fazla büyümeden kontrol altına alındığı ileri sürüldü. Muhtar Önal’ın ise olayı yargıya taşıdığı, olaya karışan ve sonrasında olaya müdahil olan herkesi hem dava ettiği hem de gerekli mercilere şikayet ettiği öğrenildi.

Kaymakam Ender Faruk Uzunoğlu, daha önce de Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ile tartışmaları neticesinde davalık olmuştu.

 

Öte yandan konu ile ilgili görüşlerine başvurmak üzere telefonla ulaşmak istediğimiz Kaymakam Uzunoğlu’na ve Gökçeada Kaymakamlığı’ndan herhangi bir cevap alamadık.

Kamuoyunu aydınlatmak üzere yetkililerden en kısa sürede gereken açıklamayı yapmalarını bekliyoruz.

Eylem Gözeldere