Her Karış Toprağından Bereket Fışkıran Çanakkale!   

Salgın dolayısıyla içimize kapandığımız bu dönemde, çok güzel ve heyecanlandıran haberler de almaya devam ediyoruz. Bozcaada’nın en önemli simgelerinden biri olan ata yadigarı “Bozcaada Çavuş Üzümü”, uzun zamandır beklediği Coğrafi İşaret onayını aldı. Adaya özel üzümün Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından geçtiğimiz gün tescillenmesinin ardından Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti. Çanakkale ve Bozcaada sevdalıları da konu ile ilgili sosyal medyada bolca paylaşım yaparak Çanakkale’nin her toprağının bereketli ve cömert olduğunu vurguladı.

Koronavirüs salgını döneminde adaya giriş-çıkışların kapatılması büyük yankı uyandırmıştı. Önceki yıllarda Türkiye’nin her kesiminden katılım ile düzenlenen Bağ Bozumu zamanına aylar kala, adanın özel ata yadigarı üzümü “Bozcaada Çavuş Üzümü”, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescillenerek Coğrafi İşaretini nihayet aldı.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da tescilin ardından sevincili şu ifadelerle paylaştı: “Bozcaadamızın sembolü ‘Çavuş Üzümü’ nihayet tescil edilerek Coğrafi İşaret onayını almıştır. En başta ata yadigarı Çavuş Üzümü’ne sahip çıkan bagcılarımızın her birine sonsuz minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Coğrafi işaretleme sürecinde emeği olan sevgili hocamız Prof.Mine İnceoğlu’na, sevgili Mehmet Talay ve Ferai Tınç’a;

Geçmiş dönem kooperatif başkanları ve yönetim kurulu üyelerine;

Özellikle Mustafa Kırlı, Sabri Güler ve hali hazırdaki kooperatif başkanımız İbrahim Günel’e,

Akademik yönden sürece katkı sunan ÇOMÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Alper Dardeniz, Yard. Doç. Dr. Arda Akçal ve Prof. Dr. Kenan Kaynaş’a,

Özellikle bağ bozumu turlarında emek ve gönüllü destekleri ile farkındalığı bir kat daha arttıran sanatçı komşularımız sevgili Ata Demirer, Feridun Düzağaç, Sumru Yavrucuk ve nicelerine,

Bir çırpıda ismini hatırlayamadığımız katkı sunan herkese,

Başta da söylediğimiz gibi önce ve özellikle adamızın yaşayan/aramızdan ayrılan tüm emektar bağcılarına ve bağ emekçilerine minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

DARISI ŞARAPLIK ÜZÜMLERİN BAŞINA
“Onların yıllar süren özverili çalışmaları sayesinde Çavuş Üzümü’nün ana vatanı olarak Bozcaada’ nın tescil edilmesi sağlanmıştır.

Darısı, Bozcaada’nın endemik şaraplık üzümleri olan Kuntra, Karalahna ve Vasilaki’nin başına…”

ÇANAKKALE’NİN BEREKETLİ VE CÖMERT TOPRAKLARI
Öte yandan tescilin ardından Bozcaada’ya tebrik yağdı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da sosyal medya hesabından Çanakkale topraklarının bereketine vurgu yaptığı şu paylaşıma yer verdi:

“Çanakkale’nin bereketli toprakları nasıl da cömert. Turizm cenneti Bozcaada’mızda yetişen çavuş üzümü, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescil edilerek, coğrafi işaret onayı aldı.
Bu güzel haber için Bozcaadalıları ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com