ZAYIFLAMADA YAPILAN ÖNEMLİ HATALAR

Obezite hayatımızın bir parçası ve büyük bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilmektedir. Sağlığımızı uzun süreçte ciddi şekilde etkileyen, hareket kabiliyetimizi azaltan hayat kalitesini düşüren bir etkendir. Beslenme bilimi yapılan bilimsel çalışmalarla her gün daha çok kendini geliştirerek ilerlemektedir. Obezite ile savaşmada sağlıklı beslenmenin devamlılığı vücut profilinin düzelmesi gibi süreçlerin kararlılıkla yapılması gerekmektedir.

Beslenme süreci vücudunu sağlıklı beslenmeye alıştırmak için verimli geçmesi gereken bir eğitim sürecidir. Çoğu zaman bu süreç kilo durumuna göre uzayabilmektedir. Bu süreçte durumun bilincinde olan ve sabırla ilerleyen bireylerin sağlıklı beslenme ve kilo ile alakalı problemleri ortadan kalkmaktadır.

Diyet denilince yasak algılanması esasta bireyleri bir ön yargıya itmektedir. Bu durum uzun süreçli sağlıklı ve yeterli beslenme düzenini olumsuz etkilemektedir. Diyet yapmayı aç kalmak olarak algılamak ve vücudu bu süreçte besin yetersizliğine itecek kadar besinsiz bırakmak en büyük yanlışlardan biridir.

Diyet modelleri bireylerin hayat tarzına, saatlerine ve sosyal yaşantısına uygun şekilde şekillendirilebilmelidir. Dengeli beslenmeyi ve değişim yapmayı diyetisyeni ile etkileşimli bir şekilde değerlendirmemek ve tek sabit kalan diyetlerle beslenmeyi sıkıcı hale getirmektir.

Kilo gidişi ile ben zaten kilo veriyorum diyerek 2-3 haftanın sonunda beslenmeyi bozmak ve verdiği kiloları geri almaktır. Belli kilolarda vücudun takılması sonra tekrar harekete geçmesi çok doğal bir durumdur biz buna plato eğrisi deriz o yüzden bu süreçte beslenmeye kesinti yapmamak gerekmektedir.

İdeal kiloya gelince bireylerin yine 6-12 ay kadar koruma dönemi olarak kilo takibini yapması ve diyet uyumunu devam ettirmesi gerekmektedir. Diyet uygulamaları yapılırken ara periyotlarla detoks dönemleri yapmak uygundur ama sürekli hale gelirse vücut dengesini bozabilmektedir. O yüzden detoks uygulamalarına dikkat etmeliyiz.

Tek ve mucizevi bir besin yoktur. Bireylerin bu süreçte bunun farkında olarak sağlıklı beslenmenin bir bütün olduğunu ve hep birlikte uygulandığında bir anlamının olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Diyetlerde bozulmalar olsa da denge çok önemlidir. Küçük miktar değişimleri ve hareketlerle diyet devamlılıkları sağlanmalıdır.

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com