19 MAYIS

Mustafa Kemal Atatürk’ün “benim doğum günüm” dediği, ulusal kurtuluş savaşımızın başlangıcı olan Samsun’a çıkışın 101. yıl dönümünü kutluyoruz.

19 Mayıs; milletimizin kutlu, destansı bir uyanışı, bağımsızlık uğruna her şeyi göze aldığını ispatlayan muhteşem bir stratejik diriliş olarak tarihe damgasını vurmuştur. Aziz milletimiz, sömürgeci güçlerin dayattığı ve tutsaklığı esas alan  onursuz bir geleceği Samsun’dan itibaren reddetmiş, kendi kaderine bizzat kendisi yön vermek için inisiyatifi ele almıştır. Bu itibarla 19 Mayıs, aşağılanan milli varlığın canlanışı, milli mücadele ruhunun doğuşudur.

19 Mayıs 1919 tarihi, Milletimizin adeta yeniden doğduğu kutlu bir gündür ve aziz milletimizin gönlünde çok önemli bir yere sahiptir. İlk adımı 19 Mayıs 1919’da atılan Milli Mücadele süreci içerisinde Türk Ulusu, Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde başlatılan var olma mücadelesini emsalsiz bir zaferle, uğrunda binlerce şehit vererek sonuçlandırmış, bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır. Milli Mücadele’nin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir.

Cumhuriyetin öğretmenleri ve eğitim  çalışanlarının temsilcisi olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, O’nun temel felsefesine ve kazanımlarına sahip çıkmaya devam edecektir. Sevinerek görüyorum ki gençliğimiz farklı dünya görüşleri oluşturma, farklı zevk ve merakları olsa da Mustafa Kemal Atatürk paydasında hareket etmekte ve birleşmektedir. Tek mirası akıl ve bilim olan Büyük Önder’in izinden gitmeye devam edeceklerini umutla görüyorum. Zaman içinde gençlerimiz farklı akımların etkisinde kalsalar da, günümüz genç kuşağı olaylara daha gerçekçi ve akılcı bakmaktadır. Daha esnek ve tabuları kabul etmeyen, özgür düşüncenin tadını ve farkını görmüş genç kuşak yarınlara daha umutla bakmamızı sağlıyor.

Bütün Dünya’yı etkisi altına alan salgın nedeniyle bu bayramı meydanlarda kutlayamasak da aynı coşku ve heyecanla evlerimizde, balkonlarımızda kutladık. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadeleyi Samsun’dan başlatan ve zaferle sonlandıran tüm şehitlerimizi Rahmet ve minnetle anıyor, Yüce Türk Milleti’nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Görüşmek üzere.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com