ÇOCUKLARDA DİSİPLİN

Her çocuk yetenekleri ve karakter yapıları açısından birbirinden farklıdır dolayısıyla yeni bir şeyler öğrenirken deneme yanılma yöntemleri de birbirinden farklı olacaktır. Çocuklar sizin birer aynanızdır ve kazandırmak istediğiniz davranışları onlara örnek olarak önce kendiniz göstermeniz gerekir.

Anne ve babalar çocuklara kuralları uygulatmak isterken bu kuralların neden olduğunu açıklamak istemez, çocuğun fikrini almaz ve birbirleri arasında tutarlı olmazlarsa disiplin vermeye çalışırken hata yaparlar.

YAPILAN HATALAR

↪Sorunları görmezden gelmek

↪Sorun olup olmadığına karar verememek

↪Aşırı beklenti olması

↪Anne baba arasındaki tutarsızlık

↪Sınır koyamamak.

Diyelim ki;

Çocuğunuza sınırları koydunuz, Ona kurallar açıklamanıza rağmen direniyorsa, çocuğunuza net bir hayır cevabı verip kararınızın arkasında durup durmadığınızı değerlendiriniz.

🔖Ne yapayım çok ağlıyor durduramıyorum,

🔖Ben katı bir şekilde büyüdüm bari O rahat büyüsün

🔖”Çocuğumu çok az görüyorum, vicdanim rahat değil o yüzden istediğini veriyorum”

tarzında düşünceler net bir Hayır değildir. Bu sebeple çocuk ayni davranışı defalarca tekrarlayacaktır.

Hayır deyince çocuğunuza sınır koymuş oluyorsunuz. Sınır koymak çocuğunuzu incitmez aksine karakterinin biçimlenmesine, kişilik sahibi olmasına ve sorumluluk almasına yardımcı olur. Engellenmek bütün isteklerinin olmayacağını öğrenmek çocuğun psikolojik gelişiminde oldukça önemlidir. Bu şekilde hayatında karşılaşacağı engellere onu hazırlamış olursunuz.

Önemli olan hayır derken ki ses tonunuz ve tavrınızdır. Sabırla tekrarlanan Hayır kelimesi amacına ulaşır böylece çocuğunuz sizin net tavrınızın karşısında davranışını düzenler.

 

Sevgiyle kalın