Çanakkaleli Öğretmenler Bakan Selçuk’la Buluştu

“Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” kapsamında 9. adres Çanakkale oldu. Kentte görev yapan öğretmenler ve aileleri, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile dijital ortamda bir araya geldi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün haberine göre; Çanakkale buluşmasında gündem, öğretmen eğitimiydi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, içinde bulunulan uzaktan eğitim sürecinde dijital becerilerin önemine, dünyada eğitim ve ekonominin dönüşümüne dikkati çekti.

Çanakkale’deki eğitim buluşmasında her branştan 270 öğretmen vardı. Canlı yayını 800 kişi takip etti. Uzaktan eğitimin kendisine yeni kazanımlar edinme imkânı yarattığını anlatan müzik öğretmeni Mustafa Piri, kemanıyla Çanakkale Türküsü’nü çalarak Bakan Selçuk’a küçük bir sürpriz yaptı. Yayına annesiyle katılan bir çocuk da kendi geliştirdiği robotunu göstererek robotu hakkında bilgiler verdi. Ziya Öğretmen çocuktan bir tane de kendisi için yapmasını istedi. Bir öğretmenimizin, Çanakkale’de Sınavla Öğrenci Alan Anadolu Lisesi sayısının arttırılması düşünülüyor mu, sorusunu canlı yayına katılan İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz cevaplayarak, Çanakkale Anadolu Lisesi’nin önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren sınavla öğrenci alacağını söyledi.

 

“UZAKTAN EĞİTİMİ GELİŞTİRECEĞİZ”

Öğretmen Seçil Koparan da sohbete kendisi gibi matematik öğretmeni olan eşi ve kızı ile birlikte katıldı. EBA içeriklerinden çok faydalandıklarını eşiyle hem işbirliği hem de tatlı bir rekabet halinde olduklarını belirten Seçil Öğretmen, EBA TV’deki derslerin devam edip etmeyeceğini sordu. Bakan Selçuk da EBA TV yayınlarının yeni dönemde eğitim hayatının bir parçası olarak devam edeceğini ifade etti. Selçuk, “Biz hem öğretmen eğitiminde hem öğrencilerimiz için bazı destekler, uygulamalı faaliyetler konusunda EBA yayınlarını devam ettireceğiz. İşaret dilinden tutun da origami ile ilgili ya da halk oyunları ile ilgili bir çalışma olabilir. Bu konu artık normalleşti. Dezavantajlı çocuklarımızın da buna çok ihtiyacı var. Çocuklar okulda zaman sıkıntısı çekmesin, daha fazla deney ve faaliyet için zaman oluşsun diye de uzaktan eğitimi geliştireceğiz.” dedi.