“Köprü asırların hayaliydi Bize nasip oldu”

Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayacak, tamamlandığında dünyanın en uzun asma köprüsü unvanına sahip olacak olan 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün son kule beton blokları Cumartesi günü gerçekleşen törenle yerlerine yerleştirildi. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’da katılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans ile törende açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köprü inşaatı asırların hayaliydi, hamdolsun bize nasip oldu” değerlendirmesinde bulundu.

2 bin 500 kişinin koronavirüs günlerinde, canla-başla tüm tedbirleri alarak çalıştıkları 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde birinci perde tamamlandı. Köprünün ayaklarının inşaatı tam anlamıyla nihayete ulaşırken, Cumartesi günü gerçekleşen görenle son bloklar yerlerine yerleştirildi.

Köprünün Lapseki şantiyesinde Cumartesi günü saat 15.00’te gerçekleşen törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Vali Orhan Tavlı, AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ta katıldı. Ayrıca törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da video konferans yoluyla bağlandı ve önemli açıklamalarda bulundu.

“Önemli bir aşama geride kalıyor”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “1915 Çanakkale Köprüsü’nün deki bu işlemle 4 kulenin de blokları tamamlanıyor. Köprünün inşasında önemli bir aşama geride kalıyor. Projenin en başından, bugünkü seviyesine kadar, tüm safhalarında emeği geçen, Başbakan, bakanlarımızı, yüklenici firmaları ve işçilerimizi tebrik ediyorum.

“Köprü inşaatı asırların hayalidir”
Çanakkale Boğazı’na köprü inşaatı asırların hayalidir. Ülkemizde pek çok hayal gibi, bunu da gerçeğe dönüştürmek hamdolsun bize nasip oldu. Köprünün 2 bin 23 metre orta açıklığının uzunluğu 2023 hedeflerimizin de bir ifadesidir. Rastgele konulmuş bir hedef değildir.

“Köprü asırlar boyunca boğazı süsleyecektir”
Kendi alanında dünyanın en uzununa sahip olan bu köprü, asırlar boyunca boğazı süsleyecektir. Köprü ile boğaz yolculuğu 6 dakikada tamamlanacak. Bu sayede elde edilecek vakit ve yakıt tasarrufu ülkemizin kazanç hanesine yazılacaktır. Yaygın ve hızlı ulaşım bir ülkenin kalkınmasının öncelikleri arasındadır” açıklamalarında bulundu.

“1915 Çanakkale Köprüsü ile konumumuz güçlenecektir”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Karayollarımızdaki yük ve yolcu taşımacılığı gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemiz düne kadar doğu-batı aksında, koridor ülke konumundayken, bugün güney-kuzey aksında üç kıtanın bağlandığı bir lojistik üst olmuştur. 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale otoyolu projeleri ile bu konumumuz güçlenecektir.

 “Ulaştırma sahnesinde yeni bir perde açılacak”
1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü tamamlandığında, Lapseki-Gelibolu arasındaki feribot seferleri ile bir buçuk saat süren ulaşım 6 dakikaya inecektir. Taşıt işletme giderleri ve ekonomik kaygılar ortadan kalkacaktır. Yalnız Çanakkale’ye değil, tüm Türkiye’ye sosyo-ekonomik açıdan değer katacak ve ulaştırma sahnesinde yeni bir perde açacaktır.

“Köprü ekonomik canlılığa katkı sağlayacaktır”
1915 Çanakkale Köprüsü ticaret yollarını birbirine bağlayarak, ekonomik canlılığa katkı sağlayacaktır. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de içeren, Malkara-Çanakkale otoyolu, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’yi Ege bölgesine bağlayan ana arter olacaktır” ifadelerinde bulundu.

“Dünyanın en büyük köprüsü”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise sosyal medya hesabından köprü şantiyesinde gerçekleşen törenle ilgili, “2 bin 23 metre orta açıklığı, toplam 4 bin 608 metre ile dünyanın en büyük köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 318 metre kule son blok montajını Cumhurbaşkanımızın video konferanslar katıldığı törenle gerçekleştirdik” paylaşımında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com