Güneş çarpmasına dikkat!

Önümüzdeki günlerde, Çanakkale’de hava sıcaklıkları 9-13 derece üzerinde yükselecek. Mevsim normallerinin üzerinde seyir edecek olan sıcaklıklar için meteoroloji uyarılarda bulundu.

Çanakkale önümüzdeki günlerde kavrulacak. Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına girecek olan Çanakkale’de sıcaklıklar hafta sonu 35 dereceleri aşacak. Meteoroloji konuyla ilgili özellikle güneş çarpmaları konusunda uyarılarda bulundu.

“MEVSİM NORMALLERİNİN 13 DERECE ÜZERİ”
Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede, “Bu hafta sonu Cuma gününden itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artarak bölge illerimizde  (İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale)mevsim normallerinin 9 ila 13  derece  üzerinde  seyredeceği  ve  uzun  yıllar  Mayıs  ayında  kaydedilen  en  yüksek  sıcaklık  değerlerini aşabileceği değerlendirilmektedir.

“AŞIRI SICAK HAVA OLUMSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR”
Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal