“Kavuşmamıza az kaldı”

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını dolayısıyla ülkemizde de endişe içerisinde olan, ekonomik darlığa düşen vatandaşı bir nebze ferahlatmak isteyen tüm kurumlar kendilerince bazı önlemler aldı. İl, ilçe ve belde belediyeleri bu süreçte vatandaşlara normalin üzerinde hizmet sundu. Bu süreçte vatandaşa hizmet için yorulan, kendi sağlığını hiçe sayarak gecesini gündüzüne katan belediye çalışanlarının ise esamesinin okunmadığı gözden kaçmadı. Ülke genelinde normalleşme süreci devam ederken vatandaş güzel günleri hasretle bekliyor…

 Çanakkale’de belediyecilik anlamında en iyi sınavı veren belediyelerden biri de Gökçeada Belediyesi oldu. Cittaslow (Sakin Şehir) markasıyla Türkiye’nin gözbebeği, dünyanın ilk ve tek adası olan Gökçeada’da belediye hizmetleri de standardın dışında oldu. Dağıtılan maske sayısında da bir rekora imza atan Gökçeada Belediyesi, sağlık kurumlarına da önlük, tulum, cerrahi bone temininde bulunarak hizmette çığır açtı.

Ada sakinlerinin evlerinde kalmaları için Netflix aboneliği vaat eden Belediye Başkanı Ünal Çetin, ilginç bir hizmete imza atarak başvuran 650 hanenin aboneliğini başlattı. Gazetemize konuşan Çetin, belediye çalışanlarının özverisine teşekkür ederken ada halkı için bu süreçte pek çok destekte bulunduklarını, abonelik için Çanakkale dışından dahi arandığını belirtti. Çetin, “Çıkan haberlerin ardından hizmetlerimiz için ikametgahını Gökçeada’ya aldırmak isteyen çok sayıda vatandaş belediyemizi aradı. Bu durum çok hoşumuza gitti. Her zaman vatandaşlarımıza kapımız açıktır. Bu pandemi sürecini hep birlikte atlatalım. Güzel günlerde Gökçeada’mızda buluşalım. Gökçeada sevdalıları ile kavuşmamıza çok az kaldığına inanıyorum.” diye konuştu.

Belediye meclis üyelerini dün hizmetler konusunda bilgilendiren Başkan Ünal Çetin tarafından paylaşılan Gökçeada Belediyesi’nin Covid-19 salgınına karşı pandemi döneminde aldığı tedbirler ve çalışmalar ise dikkat çekti.

 15 BİN MASKE DAĞITILDI
Belediye Başkanı Çetin’in çağrısı ile salgın sebebiyle yaşamını idame ettirmekte zorluk çeken vatandaşlara 25 hayırsever vatandaş tarafından 41.450,00 TL nakdi yardım yapılmasına aracılık edildi. Salgın dolayısıyla ailelerini riske atmak istemeyen 19 sağlık görevlisine Gökçeada’da bir otelde ücretsiz konaklama yeri temin edildi.

Kurulan açık pazarlarda da 5.800 maske 175 kutu eldiven dağıtılırken, pandeminin ilk gününden itibaren dağıtılan maske sayısı 15 bini buldu.

500 kişiye sebze fidesi dağıtıldı, 65 ve üstü yurttaşlara ise 150 fide dağıtıldı. Zeytin fidanlarının 350’si yurttaşa dağıtılırken 150’si ise geleceğimizin teminatı olan çocuklara dağıtıldı. 550 ihtiyaç sahibi haneye gıda yardımı, 425 haneye 65 ve üstü ile evde karantinaya giren her yaş grubuna da alışveriş yardımı yapıldı.

SAĞLIK KURUMLARINA 450 SAĞLIK MALZEMESİ
Sağlık Kurumuna ise önlük, tulum cerrahi bone vb. toplam 450 adet tıbbi sağlık malzemesi temin edildi. Sağlık Kurumlarınca bildirilen ve tedavi amaçlı 37 vatandaşın da Gökçeada’dan anakaraya nakiller ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Vaat edilen Netflix aboneliğine de evde kalma sözü  veren 650 hane kavuşmuş oldu.

Öte yandan ilçede bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile açık işyerlerine 15 günlük süre ile periyodik olarak ücretsiz dezenfekte işlemi uygulandı.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com