“Eczacılar kurban edildi”

Türkiye’de çok konuşulan, zaman zaman dağıtımı eleştirilen maske konusu son zamanlarda farklı bir noktaya geldi. Eczanelerden ücretsiz olarak dağıtımı yapılan maskeler yeni karar neticesinde artık maksimum 1 TL’den satılabilecek. Maske sürecini ve eczacıların yaşadığı zorlukları Çanakkale Eczacı Odası Başkanı Jale Karaata ile konuştuk. Karaata, “Maskelerin karaborsaya düşmesi eczacıların suçu değildi. Bu maske konusu bizleri çok üzdü ve yordu” ifadelerinde bulundu.

11 Mart’tan sonra Türkiye’de görülen koronavirüs vakası neticesinde, yaşam alışkanlıkları hızla değişti. O alışkanlıklar arasında maske kullanımı da yer aldı ve vatandaşlar maske aramaya ve almaya başladılar. Bir dönem karaborsaya da düşen maskeler için alınan karar neticesinde maskelerin ücretsiz bir biçimde eczanelerden dağıtımı yapıldı. Şimdi gelinen süreçte satışı yasaklanan maskeler tekrar satılabilecek ama maksimum 1 TL’ye…

Yaşanan ve bir hayli gergin geçen maske sürecini Çanakkale Eczacı Odası Başkanı Jale Karaata’ya sorduk. Karaata, “Hiç abartmıyorum bir günde eczanelere 300-400  vatandaş geliyordu. Eczacılar bu süreçte kurban edildiler ama bundan sonra kimse 1 TL’den yukarıya maske satamayacak” açıklamasında bulundu.

“Maskelerin karaborsaya düşmesi eczacıların suçu değildi”

Jale Karaata, “Maske konusu biz eczacıları çok üzdü ve yordu. Maskelerin karaborsaya düşmesi ve karaborsa fiyatına satılması eczacıların suçu değildi. Bu ilk imalatçının suçuydu. Bunu herkesin bilmesi ve görmesi gerekirken, eczacılar kurban edildi.

“Maskeleri eski fiyatlardan alanlar serzenişte bulunabilirler”

Biz daha önce 1 TL’ye maske satıyorduk. Üreticiler 50 tane maskeyi 145-150 TL’ye sattıklarında maskelerin eczanede fiyatları 4-5 TL’ye çıktı. Bunun suçlusu eczacılar değildir. Cumhurbaşkanımız ücretsiz maske dağıtımına karar verdi ve maske satışları durduruldu. Bu arada elinde eski fiyatlardan maske alan arkadaşlarımız serzenişlerde bulunabilirler. Bu durumda bu maskeler satılamayacak. Pahalı maskeleri kendileri kullanacaklar ya da 1 TL’ye satabilecekler.

“Hiç kimse ama hiç kimse 1 TL’den yüksek fiyata maske satamayacak”

1 TL’ye satılacak maskelerin eczaneye geliş fiyatları 40 TL civarında olacak. Hiç kimse, sadece eczacılar değil, Türkiye’de kimse maskeleri 1 TL’den pahalıya satamayacak. Ücretsiz maskeleri Sağlık Bakanlığı gönderdikçe biz dağıtımlarını yapıyoruz. Şu anda eczanelerin elinde çok az maske kaldı. Bazı eczaneler maske vermiyor diye serzenişte bulunuyor vatandaşlar ama elinde maske olan arkadaşlarımız maske dağıtımlarını sürdürüyorlar.

“Abartmıyorum, günde 300-400 kişi geliyor”

Bu çok zor bir iş. Eczacılar bu işi canla-başla hiç gocunmadan yapıyorlar. Eczacılara çok teşekkür ediyorum. Bakın hiç abartmıyorum eczanelere bir gün içerisinde 300-400 kişi maske için müracaatta bulunuyorlar. Buluşma riskinin fazla olduğu bu dönemde bu maskeler sistemden tek tek kontrol ediliyor. Tekrar söylüyorum ben bir başkan olarak eczacılara çok çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal