Çarşı’da bir şey dikkatinizi çekti mi?

Ayakta durmak, borçlara rağmen güler yüzle satış yapabilmek, kepengi kaldırdığında evde, kendi içinde ne sorun varsa onu geride bırakmaktır esnaflık. Çanakkale’de esnaflar her şeye rağmen işlerinin başında zar zor duruyorlardı fakat koronavirüsten sonra Çarşı’nın tadı iyice kaçtı.

Koronavirüs öncesi ve sonrasında esnafa bir kulak verdiyseniz, sorunların pek de değişmediği fark edeceksiniz. 11 Mart’ta Türkiye’de görülen ilk vakadan sonra o kadar çok değişti ki neredeyse dükkanların yüzde 50’si kapandı. Vatandaşlar evlerinde kalırlarken, dükkanların kapıları neredeyse 2 aydır kapalı…

Virüsten önce kredi borçları, faturalar, toptan alınan malların yüksek fiyatları ve daha nicesi ile boğuşan esnafa virüs sürecinde devlet tarafından kredi kolaylığı sağlandı. Esnafların kimileri 25 bin TL kredi ile ev ihtiyaçlarını ve borçlarının neredeyse bir kısmını karşıladılar ama 25 bin TL kanayan yaraya merhem olamadı. Nitekim esnaflar artık isyan etme noktasına gelirken, kapılarda ve camlarda Devren Kiralık yazıları çoğaldı.

Tunahan Ünsal