TUVALET EĞİTİMİ

Sevgili anneler ve babalar. Havaların sıcaklamasıyla beraber tuvalet eğitimi için tam zamanı dedim ve sizlerle bu eğitimi paylaşmak istedim.

Tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?
Havaların sıcak olması çocuğun üşütme ihtimalini ortadan kaldırır diğer yandan sıcak havalar nedeniyle vücuttaki suyun bir kısmı ter ile atılır ve idrar torbası çocuğu zorlayacak kadar dolmaz. Çocuğa tuvalet eğitimi verilmeden önce fiziksel, psikolojik ve zihinsel yönden hazır olup olmadığı bilinmelidir. Fiziksel kas kontrolü ise 18-24 üncü aylara rastlar. Zihinsel gelişimi ise; istenen eşyayı getirmesi, söylenen bir şeyi yapmaya çalışmasıyla anlayabiliriz. Sözlü veya yüz ifadesiyle ne istediğini anlatabiliyor mu? Bu da diğer önemli konudur. Tüm bunlara evet diyorsak çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu söyleyebilirim.

Çocuğunuz bezini uzun aralıklarla ıslatıyorsa, bir defada çok miktarda çiş bırakıyorsa; idrar torbasını kontrol edebiliyor demektir.

Eğitime başlamak için

  • Kreş ve anaokuluna başlama dönemleri tercih edilmemelidir.
  • Kendinize bir gün saptamalısınız.
  • Çocuğunuza artık büyüdüğünü onun da bizler gibi tuvaleti kullanacağını ve altını bezlemeyeceğinizi söyleyiniz.
  • Genelde çocuklar tuvalet deliğine düşeceklerini sandıklarından lazımlık almalı ya da klozete oturtacaksanız çocuklar için uygun ebatta klozet aparatı almalısınız.
  • Gündüzleri zorlanmadan çıkartabilecekleri alt kıyafetler tercih ediniz.

Nasıl başlıyoruz?

🔹 Sabah kalktığımızda bezini açıp hemen tuvalete götürmelisiniz

🔹 18-24 aylar arasındaki çocuklar sabah kalkınca bezi açılıp tuvalete oturunca çiş veya kakalarını yapabilirler.

🔹 Bez bağlandıktan 3-4 saat sonra tekrar açılır, açıldığında eğer kuruysa çocuk hemen lazımlık/klozete oturtulur. Her oturuşunda tuvaletini yapması önemli değildir. Çünkü çocuk yabancı bir cisme alışmaya çalışmaktadır. Bedenine soğuk cismin değmesi onu ilk günlerde rahatsız eder.

🔹 Çocuk tuvalete oturduğunda eline yiyecek verilmemelidir. İlgisini çekmek, oturmasını sağlamak için eline oyuncak verilebilir, şarkı söylenebilir.

🔹 Eğer oturduğunda tuvaletini yaparsa mutlaka çok olumlu tepkiler verin. Alkışlamak, aferin demek övmek çok önemlidir.

Bir gün içinde bu davranış birkaç kez tekrarlanır. Aksam yatarken de lazımlığa oturtulup ondan sonra bez bağlanır.

🔹Bir hafta 10 gün boyunca bezler hep kuru olarak çıkıyorsa, gündüzleri de kuru çıkıyorsa çoğunlukla ve çocuğunuz artık bezden rahatsız olduğunu belli ediyorsa bezi çıkarmaya hazırız demektir.

Devamı yarınki sayımızda…

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com