1.Perde Kapandı

11 Mart’tan bu yana koronavirüs belası ile cebelleşen Türkiye’de, virüs sürecinde geçtiğimiz günlerde 1.Perde kapandı. Süreç kontrol altına alınırken, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından artık “Kontrollü Sosyalleşme” aşamasına geçiyoruz denildi. Normalleşme sürecini, AVM-Berber-Kuaförlerin açılışlarını ve kontrollü sosyalleşme konularını ÇOMÜ Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener’e sorduk. Şener cevapları ile kamuoyunu bilgilendirdi.

Çin’de ortaya çıktığı günden bu yana tüm dünyaya musallat olan ve çok kısa sürede geniş alanlara yayılan, tüm dünyanın yakından tanır olduğu koronavirüs belası ile Türkiye’de 11 Mart’tan bu yana boğuşmaya devam ediyor. Pek çok Avrupa ülkesinden ve ABD’den oldukça önde ve başarılı olduğumuz bu süreçte, Türkiye’de artık yeni bir sayfa açıldı ve 1.perde deyim yerindeyse kapandı.

Adım adım normalleşme sürecine giren Türkiye’de artık yeni bir tanım ortaya çıktı; “Kontrollü Sosyalleşme”

Gündem Gazetesi olarak, normalleşme sürecini, berberlerin, alışveriş merkezlerinin ve kuaförlerin açılmasını ve tabi ki kontrollü sosyalleşme konularını Doç. Dr. Alper Şener ile masaya yatırdık. Şener Çanakkalelilerin merak ettiği sorulara açıklık getirdi.

Normalleşme süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu süreçte normalleşme mümkün müdür?

Doç. Dr. Alper Şener, “Normalleşme sürecinin Haziran ayına kadar hızlı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün değildir. En mantıklısı sürecin zamana yayılmasıdır. Normalleşmenin hastalık ve ülkenin genel kapasitesi ile sınırlandırmak gereklidir. Bütün dünya çok kısa bir sürede normalleşme sürecine girerse, bizim de normalleşmemiz gerekecektir. Teknik olarak baktığımızda artık normalleşme sürecinin başlamasında bir sorun olduğunu düşünmüyorum.”

11 Mayıs itibariyle AVM,berberlerin ve kuaförlerin açılması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

11 Mayıs tarihi erken midir?

Doç. Dr. Alper Şener, “AVM’ler kendileri kapatmışlardı, şimdi de açılış sürecine kendileri açılıyorlar. AVM’leri konunun dışında tutacak olursak, ben berberlerin ve kuaförlerin açılmalarını erken bulmuyorum. Artık bir şekilde bu dükkanların açılması gerekmektedir. Türkiye’de salgın kontrol altında diyorsak, mücadelede başarılı diyorsak, biran önce normalleşmeliyiz. Yoksa süreç inandırıcı olmaz… Sürekli bu şekilde yaşamak mümkün değil…

Kontrollü sosyalleşme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Vatandaşlar artık havaların ısınması ile sokaklara çıkacaklar. Bu durum bir sıkıntı yaratır mı?

Doç. Dr. Alper Şener, “Açık alanlarda, 2 metrelik sosyal mesafenin sağlanması durumunda, sağlanamıyorsa, maske ile kapalı alanlara girilmesi hususunda, vatandaşların sokağa çıkmasında sıkıntı yok. Temel sıkıntı kapalı alanlardadır. Kapalı alanlarda virüsü taşıyıcı olanlar için bu önlemler alınıyor. Özellikle restoranlarda, kafelerde kontrollü sosyalleşme kuralına uyulmalıdır. Kontrollü sosyalleşmede sıkıntılı olacak konu kapalı alanlardır. Açık alanlarda teknik ve bilimsel anlamda her hangi bir sorun yaşanmayacaktır.”

Tunahan Ünsal