AKTİF KABULLENME

Alıştığımız düzenin değişmesi ya da planlarımızın dış etkenlerle bozulması sonuca yaşadığımız olumsuz durumdan ve şoktan bir an önce kurtulmak yeni oluşan sisteme dönük davranış geliştirmek başarılı insanın en önemli özelliği.

Yaşadığımız şu günlerde düzenli devam eden bir sistemden söz etmek çok zor. Kaotik bir dönemden geçiyoruz. Liselere geçiş sınavı(LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) tarihleri bir ileri bir geri alınıyor. Sınavların konuları değişiyor. Sınavın yapılma ortamı ve şartları değişiyor. Bu duruma tepkisel olarak davrananlar kızgınlık, öfke, karamsarlık duyguları ile karşı gelirken; yeni duruma karşı kendi stratejilerini ve sistemlerini yeniden kuranlar arasında başarı ve kazanç olarak büyük fark olacak. Bu durumlarda karşımızdaki sistemden bir düzenlilik aramaktansa kendimiz bu karışık duruma karşı onu yönetebilecek bir sistem kurma çabasında olmak sanırım daha gerçekçi.

Şu an da karşı karşıya olduğumuz bu değişiklikler ve karmaşık yapıyla nasıl baş edebiliriz. 3 yöntemi var.

  1. Yeni ortaya çıkan bu durumu KABÜLLENMEK ve bu sistemi yönetmek için kendi sistemimizi değiştirmek.
  2. Yeni ortaya çıkan bu duruma gücümüz varsa MÜDAHALE ETMEK. Yani biz şu anda sınava ve sınav tarihine nasıl müdahale edebiliriz? Bu sınav hiç olmamasını sağlayabilir miyiz?
  3. UZAKLAŞMAK. Tamam ben bütün bunlarla baş edemem, benden bu kadar deyip vazgeçmek.

Siz sevgili öğrenciler ve değerli yetişkinler bu durumda hangisi daha gerçekçi ve akılcı. Değiştiremiyeceğimiz bir süreç için bağırıp çağırmak mı? Pes edip kaçmak mı? Yoksa kabullenip yeni bir davranışa yönelmek mi?

 

Tabi ki en sağlıklısı önce kabullenmek ve yeni oluşan durumu düzenleyici bir sistem kurmak. Bunun için öncelikle değişikliğin yarattığı durumu daha yapıcı anlamak, bu durumun ortaya çıkardığı fırsatlara odaklanmak gerekmekte. Uzayan ya da kısalan süreyi planlamak, çalışma yeteneğimizi ve hedefi düşünürek motivasyonumuzu yüksek tutmak.

Sistem değişikliklerine müdahale gücümüz varsa tabi ki müdahale etmek ve değiştirmek de çözüm olabilir. Ama değiştiremeyeceğimiz şeyler için ağlanmak vağlanmak, kaçmak yerine durumu aktif kabullenerek yeni düzenimizi kurmak sanırım en akılcı yol. Görüşmek üzere…WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com