Özellerdi şimdi Yalnızlar

Onlar eğitim sistemi içerisinde kendilerine yer bulabilen şanslı ve bir o kadar özel öğrenciler… Zihinsel – Bedensel engelli ve otistik öğrenciler koronavirüs sürecinde, okulların kapanması ile derin bir yalnızlıkla mücadele ediyorlar. Bire bir eğitimler ile zorlu süreçlerden geçen öğrenciler okulların kapanması ile zor bir sürecin içerisinde kendilerini buldular. Türkiye’de 390 bin öğrenci salgın sürecine kadar özellerdi şimdi yalnız kaldılar.

Çanakkale’de Milli Eğitime bağlı okullarda ve özel kurumlarda özel öğrenciler, koronavirüs salgınına kadar eğitimlerine sınıflarda ve bire bir hocaları ile temas kurarak devam ediyorlardı. Virüs belası Türkiye’de kendisini hissettirmeye başlayınca, tedbirler kapsamında eğitime ara verildi. Okulların kapanması ile birlikte Çanakkale’de özel öğrencilere hizmet veren Çağkent Rehabilitasyon Merkezi’de kapılarını kapatmak zorunda kaldı.

Merkez kapandı kapanmasına ama o öğrenciler evlerinde yalnız kaldılar… Konuyla ilgili Çağkent Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Sedef Varış Kaytaz ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kaytaz, bu sürecin hem ruhsal hem de ekonomik sorunları oldu derken, devletten avans anlamında destek beklediklerini belirtti.

“16 Mart’ta kapılarımızı kapattık”

Çağkent Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Sedef Varış Kaytaz, “Biz 16 Mart’tan beri kapalıyız. Milli Eğitime bağlı okullar gibi 16 Mart’tan beri kapılarımızı kapattık. Bu süreçte biz uzaktan eğitim modeline geçmeye çalıştık. Tam olarak uzaktan eğitim denemese de öğrencilerimize uzaktan destek olmaya başladık.

“Devletten gelecek ödemeler önden yatırılırsa çok daha iyi olacak”

Tabi bizim kurumumuz ödeneklere bağlı olarak hizmet veriyor. Kiralar, öğretmen maaşları, elektrik, su giderler ödeneklere bağlı olarak hesaplanıyor. Öğrencilerden ve velilerden hiçbir ücret almıyoruz. Bizim beklentimiz devlet tarafından bize ders başı, öğrenci başı olarak verilen ödeneğin bir avans gibi bu süreçte önden verilmesi…

Normale dönüş sürecinde biz telafileri vereceğiz fakat en azından bu koronavirüs sürecinde ayakta kalabilmemiz ve varlığımızı kuvvetli bir şekilde sürdürebilmemiz için telafi ücretlerinin avans şeklinde önden verilmesini talep ediyoruz. Biz zaten vermediğimiz bir hizmetin parasını istemiyoruz ama yapılacak olan ödemelerin önden yapılması bizleri rahatlatacaktır.

“Öğrencileri bir anlık görmek bile bizi mutlu ediyor”

16 Mart’tan sonra 6 öğretmen ve öğrenciler evlerde kalıyoruz. Öğrencilerimizle bu süreçte görüntülü olarak görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Daha doğrusu veliler ile aktif bir şekilde görüşüp, velilerin davranışlarını şekillendirmeye çalışıyoruz. Biz normal şartlarda sınıflarda bile zor ders işlerken, şu anda koronavirüs sürecinde bu süreç bizi bir hayli zorladı. Ama öğrencilerimiz bizi bir an görünce bile mutlu oluyorlar ki bu her şeye değer…” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com