Şimdilik iyi gidiyoruz

Çanakkale il geneli olarak Corana Virüs dalgasından çok etkilenmeden süreci götürüyor. Başta Sayın Vali Orhan Tavlı, olmak üzere tüm yetkililer ve Belediyeler üzerlerine düşen görevleri yerine getiriyor. Hemşehrilerimiz de kurallara en üst seviyede uymaya özen gösteriyorlar.

Salgının sağlık yönünden, tüm olumsuzluklarını kentli olarak riski en aza indergerken, ekonomik açıdan neyazık ki bu başarıyı gösteremiyoruz. Corona Virüsüne olumsuz bir ekonomik havada yakalanan esnaflarımız ve küçük işletmeler, bu olumsuzlukları en az hasarla atlatmak için planlama ve çalışmalarını sürdürüyor.

Küçük esnaflar, kefalet koopratifinin sağladığı kredi imkanlarından yararlanmak için sıraya girerken, İşkur üzerinden devletin gerçekleştirdiği destekler de nisbeten ik-beş kişilik işletmelere nefes aldırıyor. Hemen hemen tüm esnaflar, (küçük ölçekli işletmeler) gelecek için planlama yapamama sorunuyla karşı karşıya.

Dar gelirli yurttaşlara Çanakkale Valiliği başta olmak üzere Çanakkale Belediyesi de ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar. Sağlık çalışanlarının özel durumu ise tam bir takdire şayan devam ediyor. Tüm resk grupları zincirinin ilk halkasını oluşturan bu meslek çalışanları da sürec içersindeki başarıdan en büyük payı alanlar olarak göze çarpıyor.

Kapanan dükkanlar açılmayabilir

Ekonomi uzmanlarından büyük bir bölümü oluşturan isimler, gelecek için iyimser olmaktan uzak açıklamalarda bulunuyorlar. Süreç içersinde kapanan dükkanlardan bir kısmının bir daha açılmasının zor olduğunu, türk insanının yardımlaşma duyguları sayesinde bu sıkıntılardan aşılmasının olası olabileceğini ileri sürüyor. Uzmanlar, öz sermaye birikiminin ve devletin sağlayacağı ucuz kredilerin üretime yönlendirilmesi sayesinde sıkıntıların aşılacağını vurguluyor.

Bekleyip göreceğiz bakalım hep birlikte.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com