Tali’nin sağlık durumu iyi

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali’nin Corona testi sonucunun pozitif çıktığı öğrenildi. Tali, sağlık durumuyla ilgili yaptığı açıklamada ise “14 gün boyunca karantinada olacağım. Şu an için iyiyim, hafif bir halsizlik dışında bir şikayetim yok” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali’nin Corona testi sonucunun pozitif çıktığı öğrenildi. Tali, şu an için korkulacak bir şey olmadığını ve durumunun iyi olduğunu ifade ederken görevinin başına döneceği an için gün saydığını ifade etti.

Bizler de Gündem Gazetesi olarak Ufuk Tali’ye geçmiş olsun diyor, bu zorlu süreci kısa zamanda atlatıp görevinin başına döneceğine inanıyoruz.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hastalık, 2-27 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısı da görülmüştür. Hastalık genellikle orta-ağır bir klinik seyir göstermektedir.[28] Hastalığın komplikasyonları ağır pnömoni, septik şok, akut respiratuvar distres sendromu (ARDS), çoklu organ yetmezliği ve ölüm olarak duyurulmuştur.

NASIL BULAŞIR?
Virüs insandan insana, havada veya yüzeylerde bulunan virüs içeren damlacıkların nefes yoluyla vücuda girmesiyle bulaşmaktadır. Hastalığın herhangi bir belirti göstermeden de insandan insana bulaşabileceğine dair bulgular mevcuttur, örneğin Almanya’daki ilk bulaşma olayı bu şekilde gerçekleşmiştir. Bunun gibi belirti göstermeden bulaşma vakalarının salgının yayılmasında ne kadar rol oynadığı bilinmemektedir, eğer oynadığı rol büyükse bu salgının kontrol edilmesini zorlaştıracaktır.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com