2020 LGS BAŞVURU VE ÖNEMLİ NOKTALAR

Milli Eğitim Bakanlığı “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzunu Yayınladı. Buradaki önemli noktaları ve bu sene uygulanacak değişiklikleri belirtmek istiyorum.

Sınav, 2019-2020 öğretim yılında 8’inci sınıfın birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Sınav tarihi 7 Haziran 2020. Sınav sonuçlarının açıklanması  ise 1 Temmuz 2020. Daha öncede açıklandığı okullarda ders yapılamadığı için bu sene 8. Sınıfın ikinci döneminden soru sorulmayacak.

Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltilecektir. Burada herhangi bir değişiklik yok.  

2019-2020 öğretim yılında resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler ile geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan 8’inci sınıf öğrencilerinin, Merkezî Sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılacaktır. Ancak, başvurusu merkezî olarak yapılacak bu öğrencilerin, sınava katılma zorunluluğu bulunmayacaktır. Burada önemli bir değişikliğe gidilmiş. Malum korona tedbirleri nedeniyle daha önceki senelerde olduğu gibi sınava öğrencilerin kendilerinin  başvuru yapması gerekliliği ortadan kaldırılmış ve bütün öğrenciler için Bakanlık otomatik başvuru yapacak ama isteyen öğrenci sınava girmeyecek. Burada velilerin dikkat etmesi gereken  önemli nokta ise; 6 Nisan 2020 tarihinden itibaren Merkezî Sınav başvurularına dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebilecekler ve bilgilerinde güncel olmayan veya hatalı olan varsa okul müdürlüğüne başvuracaklar. Velilerimiz bu başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etsinler. 

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda okulmüdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz için velilerimiz mutlaka kılavuzu okumaları gerekiyor. Bu öğrenciler için alınacak tedbirler ve yapılacak işlemler ayrıntılı olarak açıklanmış.

Merkezî Sınav, 7 Haziran 2020 Pazar günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır

Çok önemli olan sınav günü öğrencinin yanında bulunması gerekenler. Velilerimiz buraya çok dikkat etmeliler. Şöyle k:i Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport,

yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.  T.C. İçişleri Bakanlığı 5490 sayılı “Nüfus Hizmetleri Kanununa ve Nüfus Hizmetleri

Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” gereği 15 (on beş) yaşından itibaren nüfuscüzdanlarında/T.C. kimlik kartlarında fotoğraf bulundurulması zorunludur. Şimdiden öğrencilerimize başarılar diliyorum ve evde oldukları bu dönemde konuları tekrar yapmalarını ve bol soru çözmelerini tavsiye ediyorum. Görüşmek üzere..WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com