‘Sosyal Belediyecilik’ bu mu?

Corona virüsü sebebiyle pek çok iş yeri zorunlu olarak kepenk indirirken asıl çileyi ise bu koşullarda dahi işe giden ‘çalışan kesim’ çekiyor. Çünkü sözüm ona ‘sosyal belediyecilik’ten dem vuran Çanakkale Belediyesi’nde tüm otobüs seferleri allak bullak buldu. Özellikle Tekzen bölgesine ulaşımı sağlayan Ç-8’in esamesi dahi okunmuyor. Vatandaşlar, otobüs duraklarında saatler boyu beklerken Belediye’de ne telefonlara çıkan var ne de otobüs saatlerini güncelleyerek halkı bilgilendiren bir personel… Çalışan vatandaşlar ise bu umursamazlık karşısında ise adeta kaderine terk edilmiş gibi hissederek isyan ediyor; “Sosyal Belediyecilik dediğiniz, bu mu?”

Corona virüsü sebebiyle tüm Türkiye’de sosyal hayat durma noktasına gelirken özellikle İstanbul ve Ankara’daki CHP’li belediyelerin halkçı yönetim anlayışı, her kesimden beğeni topluyor. Ancak ‘Barışın kenti’ denilen ve sosyal belediyecilik anlayışını özümsediği söylenen Çanakkale Belediyesi’nde ise İstanbul ve Ankara’daki durumun tam tersi yaşanıyor.

Zorunlu olarak kapatılan iş yerlerinin haricinde hala işe gitmekle yükümlü olan çalışan kesim, günlerdir ulaşımda adeta bir zulüm yaşıyor. Öyle ki belediyenin sitesinde yazılan ‘güncel otobüs saatleri’ ne güncel ne de gerçeği yansıtıyor. Vatandaş, tek bir otobüs için saatlerce durakta bekleyerek istenen ‘sosyal izolasyon’u sağlayamıyor.

Özellikle Tekzen bölgesinde yaşayan vatandaşlar, bu süreçte çok daha mağdur. O bölgeye ulaşımı sağlayan Ç-8 hattının seferleri tamamen karmakarışık olmuş durumda. Otobüsler ne saatinde geliyor ne de yapılan saat değişikliği halka ‘güncel olarak’ ifade ediliyor.

Hal böyle olunca da kaderine terk edilmiş gibi hisseden vatandaşlar, İstanbul ve Ankara örneğine bakarak Çanakkale Belediyesi’ne soruyor, “Sosyal Belediyecilik dediğiniz, bu mu?”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com