Valilik’ten Karantina İhlaline Yalanlama

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Maltepe Köyü’nde yaşayan vatandaşların alınan karantina kararının ardından köyü terk edip başka yerlere gittikleri iddiası gerçek dışı ve asılsızdır” denildi.

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 29.03.2020 saat 18:00’da toplanarak Corona Virüsü ile mücadele tedbirleri kapsamında bulaşın önlenmesi halk sağlığının korunması amacıyla İlçemize bağlı Maltepe Köyü saat 22:00 itibari ile 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır. Karantina kararının alındığı saat 18:00 itibarı ile İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından gerekli önlemler alınmıştır. Köyün giriş ve çıkışları kontrol altına alınmıştır.”

“İDDİALAR GERÇEK DIŞI VE ASILSIZDIR”

“İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı alındıktan sonra İlçe Sağlık Müdürü tarafından Maltepe Köyü Muhtarı bilgilendirilmiştir. Muhtar da vatandaşlarımızı bilgilendirmiştir. Karantina kararı alınır alınmaz Çan İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından saat 18:00 itibariyle Maltepe Köyümüzde gerekli denetim ve kontrol faaliyeti başlamıştır. Karantinanın başlamasından önce köyden ayrılarak İlçe Merkezi ve başka köylere giden Maltepe Köylü vatandaşımız bulunmamaktadır. Gerekli her türlü önlem öncesinden alınmıştır. Normalde 397 kişinin yaşadığı Maltepe köyünde şuan itibariyle 400’ün üzerinde vatandaşımızın yaşamını sürdürdüğü İlçe Jandarma Komutanlığımız ekipleri ve Köy Muhtarımızca tespit ve teyit edilmiştir. İddia edildiği gibi Maltepe Köyü’nde yaşayan Köylü vatandaşlarımızın Köyü terk etmeleri başka yerlere gittikleri iddiası gerçek dışı ve asılsızdır. Bazı basın yayın organlarında Maltepe Köyü’ndeki Köylülerimizin karantina saatinden önce köyü terk ettikleri, köyün boşaldığı, Köyde 3-5 hane kaldığı gibi iddialar tamamen gerçek dışı ve asılsızdır. Bu asılsız ve gerçek dışı haberi yapanlar hakkında Çan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com