“Sağlık çalışanları ‘şehit ve gazi’ sayılsın!”

Çanakkale Dişhekimleri Odası Yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada “Gerek kamuda, gerekse özel sektörde canlarını ortaya koyarak mücadele veren tüm sağlık çalışanlarının, salgın hastalığa yakalanarak vefat etmeleri ya da çalışamayacak kadar hasar almaları durumunda ‘vazife malulü’ olacaklarından dolayı, ‘şehit ve gazi sıfatını’ da hak etmeleri gerektiğini düşünüyoruz” ifadesine yer verildi.

Konuyla ilgili Çanakkale Dişhekimleri Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm dünyaya yayılan Coronavirüs (Covid-19) salgını ülkemizde de çok ciddi tehdit oluşturmaktadır. Her geçen gün artan vaka sayıları ve ölümler hepimizi derinden üzmektedir.”

“ORTAK GÖRÜŞ İLE ALINAN KARARDIR”
“Salgının başladığı Çin’in Wuhan şehri bu durumdan evde kalarak kurtulabilmiştir. Bu salgını yenen bilim insanlarının ortak görüşüyle alınan bir karardır. Tek bir vakanın bile risk faktörü olduğu bu günlerde, ‘Evde kal’ sloganıyla herkesin sosyal izolasyonu sağlaması tavsiye edilirken, var gücüyle sahada olan meslek gruplarından biri de sağlık çalışanlarımızdır. Doktordan hemşireye, hasta bakıcıdan, ambulans şoförüne, temizlik işçisine kadar Covid-19 tehdidine karşılık hastanelerde, risk altında ve çok zor şartlarda görevlerini yerine getirme mücadelesindeki sağlık çalışanlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.”

“İNSAN HAYATI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA TÜM TEŞVİKLER YETERSİZ”
“Vatanın her sathında büyük bir özveriyle görev yapan bu kahramanlarımıza bir takım teşvikler açıklanmış olsa da insan hayatı söz konusu olduğunda tüm teşvikler yetersizdir. Gerek kamuda, gerekse özel sektörde canlarını ortaya koyarak mücadele veren tüm sağlık çalışanlarının, salgın hastalığa yakalanarak vefat etmeleri ya da çalışamayacak kadar hasar almaları durumunda ‘vazife malulü’ olacaklarından dolayı, ‘şehit ve gazi sıfatını’ da hak etmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Görevi başında hayatını kaybeden ya da çalışamayacak duruma düşen tüm sağlık personelinin bu kapsamda değerlendirilmesi adına kamuoyunun desteğini istiyoruz. Ülkemizin bazı büyükşehirlerinde Diş Hekimi meslektaşlarımızın da sahada aktif görevlendirmelere başladığı Türk Dişhekimleri Birliği tarafından duyurulmuştur. Kurtuluş Savaşı başladığında Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır ve o satıh bütün vatandır’ ilkesi bugün salgın hastalıkla mücadelenin geldiği noktada önemli bir mihenk taşı olabilir. Çanakkale’mizde, kamu ve özelde çalışan tüm meslektaşlarımız da bu zor görevde yerini almaktan çekinmeyecektir.”

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com