Çan diken üstünde: Termikten kurtulan ilçeye ‘Corona’ şoku…

Umre’den dönen yaşlı nüfusun yoğun olarak yaşadığı Çan köylerinde patlak veren COVİD-19 yeni tip Corona virüsü, Çan Kaymakamlığı’nı da harekete geçti. Geçtiğimiz gün Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamayla Maltepe köyünün karantina altına alındığı duyuruldu. Çanlılar ise yaşanan gelişmelerin ardından tam anlamıyla diken üstünde… Yıllardır termik santrallerin gazıyla zehirlenen vatandaşlar, yeni yasal düzenlemeyle ‘Termiğin zehrinden kurtulduk’ derken ‘Corona’ şokuyla yüzleşiyor.

Corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar gereği geçtiğimiz gün Çan Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklama ile Çan’ın Maltepe köyünün, Corona virüsü nedeniyle 14 günlük karantinaya alındığı ifade edildi. Kaymakamlığın açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çan ilçemizde Corona virüsü ile mücadele kapsamında ilçe Hıfzıssıhha kurulu 29 Mart 2020 saat 18’de Çan Kaymakamlığı toplantı salonunda toplanarak salgın ile mücadelede alınacak tedbirler kapsamında bulaşın önlenmesini sağlamak ve halk sağlığını korumak amacıyla bugün saat 22 00 dan itibaren Maltepe köyümüz 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır. Kamuoyuna duyurulur.”

TERMİĞİN ÖLDÜREMEDİĞİ HALKI VİRÜS TEHDİT EDİYOR
Açıklamanın ardından ilçede büyük bir tedirginlik baş gösterdi. Yıllardır termik santrallerin zehrini soluyan binlerce Çanlı, yeni yasal düzenlemeyle tam ‘Termiğin zehrinden kurtulduk’ derken, şimdi ise Corona şoku yaşıyor. Ölüm kalım savaşını termiğin zehriyle yaşayan vatandaşlar şimdi ise ‘hayatta kalma’ mücadelelerini virüse karşı verecek.

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Corona virüsü salgınıyla ilgili karantina alınan yerleim yerleriyle ilgili de bilgi verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “18 ildeki 1 belde, 6 mahalle, 28 köy ve 4 mezrada olmak üzere 39 yerleşim yerinde karantina uygulanmaktadır” denildi. Ayrıca açıklamada “Karantina, 18 ilimizdeki 1 belde, 6 mahalle, 28 köy ve 4 mezra olmak üzere toplam 39 yerleşim yerinde uygulanmaktadır. Söz konusu karantina uygulamaları tedbir amaçlı olup, koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek ve yerleşim yerlerindeki sosyal izolasyonu sağlamak üzere alınmıştır” ifadelerine de yer verildi.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com