“Çocuk istismarına af kabul edilemez!”

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, virüsle mücadele kapsamında cezaevlerinde bazı suçlardan yatanlara infaz indirimi verileceği yönündeki iddialarla ilgili beraberindeki 77 baro başkanıyla birlikte ortak açıklama yaptı. Açıklamada, “Çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı suçları infaz indirimi kapsamına alınmamalıdır Ülkemiz virüs salgını ile topyekûn mücadele halindeyken bu şekilde bir değişikliği tartışmanın dahi toplumu böleceğini düşünüyoruz. Buna neden olacak girişimlerden özenle kaçınılması gerektiğinin bilinmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, beraberindeki 77 Baro Başkanıyla birlikte ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yıllardır çocuk hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için mücadele veren Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak, birkaç gündür infaz yasası üzerinde değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmaları bu yönden endişe ile izliyoruz.

“Çocuğun cinsel istismarı suçları ile üstsoya, altsoya, eşe, kardeşe, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarının faillerinin cezalarının hapishanedeki infaz sürelerini azaltacak bir değişiklik düşünülüyorsa, bunu doğru bulmuyoruz.”

“Böyle bir değişikliğin toplumun her kesimden büyük tepki alacağını biliyoruz. Konu çocuklar ve şiddet mağduru kadınlarla doğrudan ilgili olduğu için tüm milletvekilleri ile siyasi partilere geç olmadan hatırlatma gereğini duyuyoruz. Bu suçlardan verilen mahkûmiyet kararlarında yıllar içinde gözle görülür bir artış var iken, infaz indiriminin kapsamına alınmaları cezaların caydırıcılığına zarar verecektir.”

“BUNU TARTIŞMAK DAHİ TOPLUMU BÖLER!
“Ülkemiz virüs salgını ile topyekûn mücadele halindeyken bu şekilde bir değişikliği tartışmanın dahi toplumu böleceğini düşünüyoruz. Buna neden olacak girişimlerden özenle kaçınılması gerektiğinin bilinmesini istiyoruz. Böyle bir düzenlemenin tüm mağdurlar açısından telafisi imkânsız bir haksızlık anlamına geleceğini, onların hukuki güvenliğine ve hukuka olan inançlarına ağır şekilde zarar vereceğini hatırlatıyoruz. Biz çocuk ve kadın hakları savunucuları olarak çocuğa ve kadına yönelik şiddet uygulayanların, çocukları ve kadınları cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz. Toplumun çok geniş kesimlerinin de bunu istemediğini biliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

İmzası olan Baro Başkanlarından bazıları ise şöyle: “1. Türkiye Barolar Birliği Başkanı​Av. Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU, 2. Adana Barosu Başkanı ​Av. Veli KÜÇÜK, 3. Adıyaman Barosu Başkanı ​Av. Mustafa KÖROĞLU, 4. Afyonkarahisar Barosu Başkanı ​Av. Turgay ŞAHİN, 5. Ağrı Barosu Başkanı ​Av. Salih AYDIN, 6. Aksaray Barosu Başkanı​Av. Ramazan Erhan TOPRAK, 7. Amasya Barosu Başkanı ​Av. Ahmet Melik DERİNDERE, 8. Ankara Barosu Başkanı ​Av. R.Erinç SAĞKAN, 9. Antalya Barosu Başkanı​Av. Polat BALKAN, 10. Ardahan Barosu Başkanı ​Av. Osman Nuri YILDIZ, 11. Artvin Barosu Başkanı ​Av. Ali Uğur ÇAĞAL, 12. Aydın Barosu Başkanı​Av. Gökhan BOZKURT, 13. Balıkesir Barosu Başkanı ​Av. Erol KAYABAY, 14. Bartın Barosu Başkanı​Av. Ferhat PARLATIR, 15. Batman Barosu Başkanı​Av. Abdülhamit ÇAKAN, 16. Bilecik Barosu Başkanı ​Av. Halime AYNUR, 17. Bingöl Barosu Başkanı​Av. Hanifi BUDANCAMANAK, 18. Bitlis Barosu Başkanı​Av. Fuat ÖZGÜL, 19. Bolu Barosu Başkanı ​Av. Sabri ERHENDEKÇİ, 20. Burdur Barosu Başkanı ​Av. Ramazan GEDİK, 21. Bursa Barosu Başkanı​Av. Gürkan ALTUN, 22. Çanakkale Barosu Başkanı ​Av. Bülent ŞARLAN.”

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com