Hayat eve sığar İşçi eve sığar mı?

Çin’de ortaya çıkıp, kısa sürede dünyayı etkisi altına alan, can kayıpları ile tehlike boyutu giderek artan Koronavirüs ile Türkiye boğuşmaya devam ediyor. Türkiye’de hızla artan koronavirüs vakaları neticesinde sıkı tedbirler alındı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, vatandaşlarımız evde kalsınlar, hayat eve sığar sloganı ile herkesin önce kendi sağlığına sonra toplum sağlığına dikkat etmesi gerektiğini her defasında vurguluyor. Sağlık personellerinin yanı sıra, işçilerde, Çanakkale’de her gün saatlerce çalışmaya, kendi sağlıkları ve kamunun sağlığı için canla başla virüsle mücadele etmeye devam ediyorlar. Hayat eve sığar ama işçi eve sığar mı?

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günden bu yana koronavirüs varlığını iyiden iyiye hissettirmeye devam ediyor. Ciddi ve hızla yayılan bir virüs olan koronavirüs, Türkiye’de yapılan binlerce test sonucunda yaklaşık 2 bin 500 kişide pozitif olarak görüldü. Pozitif vakalar arasında can kayıpları yaşanırken, iyileşen vatandaşlarda topluma umut verdi.

Koronavirüs ile mücadelede dozu arttırdığımız bu günlerde, alınan tedbirler üst seviyeye çıkartıldı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, hemen hemen her gün vatandaşların evde kalması gerektiğini, zorunlu haller dışında herkesin evlerinde kendi izole alanını oluşturması gerektiğini vurguluyor. Türkiye’de son günlerde en dikkat çeken slogan ise “Hayat eve sığar” oldu.

Sağlık personelleri, canla-başla, gece-gündüz, hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde hastalarla ve vakalarla ilgilenmeye devam ediyorlar. Pozitif vakalarla doğrudan temas eden ve vatandaşları iyileştirmek için çaba harcayan sağlık personelleri toplumdan destek görerek, her gün saat 21.00’de alkışlanmaya ve mücadelelerine destek görmeye devam ediyorlar.

Sağlık personellerinin yanı sıra, toplumda koronavirüsle mücadele eden milyonlarca vatandaş her gün sokaklarda, dükkanlarda çalışmalarını sürdürüyorlar. Hayat eve sığar ama işçi eve sığmaz diyen emekçiler, marketlerde, dükkanlarda, eczanelerde, sokaklarda emek harcamaya ve kamu sağlığı ve güvenliği için mücadele etmeye devam ediyorlar.

Ödenecek faturalar, yatırılacak kiralar, çocuklara alınacak bezler, mamalar, aidatlar tüm gerçekliği ile işçinin önünde dururken, işçi alın teri ile hem hayatla hem de virüsle mücadelesini kaldığı yerden sürdürüyor.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com