İŞKUR’dan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ Bilgilendirmesi

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Çalışkan, KOVİD-19 salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çalışkan, ayrıca Kısa Çalışma Ödeneği adı altında işverene destek verilmesi amaçlanan proje hakkında da merak edilenleri cevapladı.

Çin’den başlayarak tüm dünyaya yayılan ve insanlığı tehdit eder hale gelen Corona virüsü salgını giderek büyüyor. Şu ana kadar Çin başta olmak üzere, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelerle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne dek uzanan ve yüzbinlerce kişiyi enfekte eden virüs, iki hafta kadar önce ise Türkiye’de de görülmeye başlandı. Açıklanan son resmi rakamlara göre 25 Mart Çarşamba günü itibariyle ülkemizde görülen Corona pozitif vaka sayısı 1872, ölü sayısı 44 oldu.

Öte yandan bu zorlu günlerde darboğaza giren ekonomi için geçtiğimiz hafta açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi de ses getirmeye devam ediyor. Son olarak Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Çalışkan, KOVİD-19 salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için açıklanan paketle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İŞKUR’un haberine göre; Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Çalışkan konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Covid-19 olarak adlandırılan virüs, tüm çabalara rağmen dünyada yayılmaya devam ediyor. Devletimiz ise kriz yönetiminde dünyaya örnek olan bir çalışma sergiliyor. Elbette salgının ekonomik boyutu da çok iyi düşünüldü ve Sayın Cumhurbaşkanımız Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini açıkladı. Paket içeriğinde de bulunan Kısa Çalışma Ödeneği Kurumumuzun hizmetlerinden olduğu için kamuoyunu bu konuda aydınlatma gereği hasıl oldu” diye konuştu.

“6 AYA KADAR UZATILABİLİR”

Çalışkan, açıklamasına şöyle devam etti: “Kısa Çalışma Ödeneği Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir.) sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Bu kapsamda işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi, Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi hizmetleri sağlanmaktadır. İşyerinde Kısa Çalışma Uygulanabilmesi için İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle (Kurumumuz Yönetim Kurulu yeni tip Koronavirüs kapsamında kısa çalışma başvurularının alınabileceği yönünde karar almıştır) işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.”

“ÖDEMELER AYIN 5’İNDE YAPILACAK”

“Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez. Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır.”

Çalışkan son olarak şunları ekledi: “Bu dönemde hepimizin hassas davranması, paniğe sürüklenmeden gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Kurumumuz da teknolojik altyapısı sayesinde birçok hizmeti on-line ya da telefon aracılığıyla da veriyor. Yine ALO 170 ve e-devlet üzerinden de hizmetlerimize ulaşılabiliyor. Vatandaşlarımız gerekmedikçe evlerinden çıkmasın, biz onlar için çalışıyoruz. Birlik ve beraberlikle bu kötü günleri de aşacağımıza inancım tamdır.”WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com