İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı’dan ‘Corona’ açıklaması: “Yüzde 90’a yakını negatif!”

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, dün beraberinde bulunan sağlık heyetiyle birlikte Deniz Polis Evi’nde basın toplantısı düzenledi. Corona virüsüyle ilgili kentteki son gelişmeleri basın mensuplarıyla paylaşan Taşçı, “Virüs şüphesiyle gözlem altında olan vatandaşlarımız var ancak şu ana dek Corona testi yapılan hastalarımızdan yüzde 90’a yakını negatif çıkıyor” ifadelerine yer verdi. Çanakkale’de sağlık personeli içinde de olası bir vaka olduğunu belirten Taşçı, “Bir aile hekimimiz gözlem altında, sonuçlarını bekliyoruz” şeklinde konuştu. Öte yandan Corona virüsünde yoğun bakımı sürecini 11 günden 4 güne düşürdüğü iddia edilen “Favipiravir” isimli bir ilacın da Çanakkale’ye getirildiği ve Corona tedavisinde kullanılacağı öğrenildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce ölüme yol açan Covid-19 Corona virüsüyle ilgili mücadelede hem ulusal hem de yerel anlamda devam ediyor. Dün, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı da beraberindeki heyetle birlikte Çanakkale’deki son durumu anlatmak için basının karşısına geçti.

“CORONA VİRÜSÜ TÜM TÜRKİYE’YE YAYILDI!”
Taşçı, virüsle mücadelenin topyekün devam ettiğini ifade ederek sözlerine şöyle başladı:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün de belirttiği gibi ciddi tedbirler alıyoruz. İlimizdeki tüm kurumlarımız bu süreçte aktif olarak çalışıyor. Bu hassas dönemde birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Artık Sayın Sağlık Bakanımızın da ifade ettiği gibi, ‘Virüs Türkiye’nin her tarafına yayıldı.’ Biz de bu anlamda tedbir ve koordinasyonumuzu sağlıyoruz. Bu bağlamda da tane biri ÇOMÜ Hastanesi bir diğeri de Çan Devlet Hastanesi olmak üzere ilimizde iki tane pandemi hastanesi ilan ettik. Bunu yapma amacımız Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin, Corona şüphesi dışındaki diğer hastaları karşılamasıydı.”

“ŞÜPHELİ HASTALARDAN ÇOĞUNLUĞUNUN SONUCU NEGATİF!”
Müdür Taşçı, Çanakkale’de gözetim altında tutulan hastalar olduğunu da sözlerine ekleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “ÇOMÜ’yü Corona vakalarına ayırdık. Ve orada hastanenin kendi personeli yeterli olmadığı noktada da bizler de her anlamda oraya takviyede bulunacağız. Şu an çok şükür ciddi anlamda bir sıkıntı yok. Ne hizmet ne malzeme ne stok konusunda bir sıkıntımız yok. Bakanlıklarımızın talimatlarına birebir uyarsak beklenenin çok çok altında hasta sayısı ve vakalarla karşılaşacağız. Çanakkale’de de gözetim altında tuttuğumuz hastalarımız oluyor. Bununla ilgili sayı vermek doğru olmaz ama şunu söyleyebilirim ki test yapılan şüpheli vakaların yüzde 9’0a yakını, yani büyük çoğunluğu negatif çıkıyor.”

YOĞUN BAKIM SÜRESİ 14 GÜNDEN 4 GÜNE DÜŞEBİLİR!
Müdür Ali Taşçı, Corona virüsünde etkin olarak kullanıldığı belirtilen ve yoğun bakım sürelerini 14 günden 4 güne düşürdüğü iddia edilen “Favipiravir” isimli bir ilacın Çanakkale’ye getirildiğini de açıkladı. Taşçı, ihtiyaç durumunda sürekli ilaç takviyesi yapıldığını, bunun olağan bir durum olduğunu da sözlerine ekleyerek şöyle dedi: “Şu an için Bakanlığımız tarafından uçakla gerekli ilaçlar bizlere temin ediliyor. Çin’den de tek kullanımlık testler geldi. Bunların dağıtımı da yine Bakanlığımızca planlandı ve gönderiliyor. Biz Çanakkale olarak şu ana dek bu anlamda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Solunum cihazlarımız yeterli, o konuda bir sıkıntı yok. Test aparatlarımız var, hatta dün de yeniden geldi. İhtiyaç halinde gelmeye de devam edecek.”

SAĞLIK ÇALIŞANINDA ‘CORONA’ ŞÜPHESİ!
Dr. Taşçı, konuşmasında Çanakkale’deki sağlık çalışanlarından bir aile hekiminin Corona şüphesiyle gözlem altında olduğuna da değindi. Şu an için pozitifleşmiş bir durum olmadığını, test sonuçlarının beklendiğini ifade eden Taşçı, kent genelinde ‘Corona virüsü’yle ilgili takip ve önlemin devam ettiğini vurguladı.

KEPEZ’DE SIKI TEDBİR
Bununla birlikte Ali Taşçı, Kepez’de, geçtiğimiz gün virüsle ilgili sıkı tedbir alınması yönünde Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’la bir görüşme gerçekleştirdiği yönündeki bir soruya ise “Olağanın dışında bir şey değildi. Genel olarak tedbir alınmasını istedik” cevabını verdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com