Hastaneler geceyi transferle geçirdi

Çanakkale’nin sağlık yükünü çeken iki büyük hastanesi, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ve ÇOMÜ Üniversite Hastanesi son yılların en hareketli gecesini yaşadılar. İki hastane arasında gece boyunca hasta transferi yaşanırken, Çanakkale’nin artık iki pandemi hastanesi oldu. Birisi merkezde diğeri ise Çan’da…

Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde, ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nin pandemi hastanesi ilan edilmesinden sonra, Çanakkale’de ve hastanelerde ne gibi değişiklikler olacağı merak konusu olmuştu. Çanakkale’de ayrıca pandemi hastanesi ilan edilen tek hastane ÇOMÜ Üniversite Hastanesi olmadı. İlçelerin yükünü çekebilmesi için Çan Devlet Hastanesi’de pandemi hastanesi ilan edildi.

ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nin pandemi hastanesi ilan edilmesinden sonra, hastane geçtiğimiz gece çok sayıda ambulansla boşaltıldı. Gece boyunca süren mesai neticesinde, Üniversite Hastanesi’nde tedavi gören hastalar, Mehmet Akif Ersoy Devleyt Hastanesi’ne ambulanslarla nakil edildiler.

Alınan karar neticesinde ÇOMÜ Üniversite Hastanesi bundan sonra, Çanakkale’deki tüm koronavirüs vakalarının tedavi ve tespit edileceği hastane haline getirildi. Kentte koronavirüs şüphesi bulunan, belirtilerini hisseden ve koronavirüs sebebi ile gözetim altında bulunacak tüm hastaların tedavileri ÇOMÜ Üniversite Hastanesi tarafından yapılacak. Koronavirüs tedavilerinin ÇOMÜ hastanesinde yapılacak olmasından ötürü, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanes ise diğer tüm sağlık sorunlarında Çanakkale’nin yükünü çekmeye devam edecek.

Geçtiğimiz gece Üniversite Hastanesi’nden hastalar Devlet Hastanesi’ne nakledildikten sonra, Devlet Hastanesi’nde bulunan koronavirüs şüphesi taşıyan ve gözlem altında tutulan hastalar ise Üniversite Hastanesi’ne transfer edildiler.

Öte yandan hastaneler gece boyunca yoğun bir transfer yaşarlarken, iki hastanenin önüne çadırlar kuruldu. Kurulan bu çadırlarda, koronavirüs belirtileri yada şikayetleri ile hastanelere başvuran vakaların ön muayeneleri yapılacak.

Tunahan Ünsal WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com