Hamasete son verelim Bilime güvenip yol açalım

Dünyanın başına bela olan korona virüsü artık hiç bir inancın, ihtiyacın ve sosyal yaşam tarzının eskisi gibi olmayacağını işaret ediyor. Evet, bu bir devrimse devrimdir. Kimse çıkıp aksini iddia etmesin.

İnsanlık olarak, bunun en belirleyicisi de “kapitalist sistemdir” çığırdan çıkmıştık. Ne dini inançlar, ne örf adet ve gelenekler ne de ülkeler arasındaki ilişkiler, tümü menfaat ve çıkara dayandırıldı. Kazanan daha çok istedi. Kaybedenin umurunda değildi. ARGE çalışmaları insanı ve insanlığı yok etmek için silah üretimine ayrıldı. Tarım sektöründeki ARGE çalışmalarının amacı da insanlığı doyurmak değil. Uluslararası şirketlerinin gelirinin ikiye, üçe katlanması içindi.

İnsanlığı hastalıklara mahkum eden ürünlerin GDO’suyla oynadılar. Noldu? Afrika’da açlık mı son buldu. Hayır. Kazanan daha çok kazandı. Ürünlerin geniyle oynadılar, hastalıkları içinde bir yandan tarım ilacı ürettiler. Sonunda yine bizi zehirlediler. Seçtiğimiz siyasiler ne yaptı? Bu şirketlerin gönüllü yasa çıkarıcısı, destekleyicisi oldu. Sonuç, dünyayı yaşanmaz hale getirdik. Ama korona devrimini şimdi hep birlikte yaşayacağız.

Korona virüsü sınıf tanımadığı için hemen birden “Pandemi” ilan ediverdi. Niçin? Çünkü bu virüs zengin-yoksul tanımıyor. Herkese musallat oluyor. Bunun için tabii ki. Şu an günde 22 bin kişi açlıktan ölüyor. Afrika başta olmak üzere binlerce kişi sıtmadan, doktorsuzluktan ve ilaç yokluğundan hayatını kaybediyor. Şimdi korona virüsü servet, seçilmiş isim, modern-kentli, inançlı-inançsız, kadın-erkek, Amirikalı, Avrupalı, Asyalı tanımadığı için birden bire Pandemi ilan ediliverdi. Yaaa bak! Para da makam da işe yaramadı.

Sorgulama, devletçilik başladı…
Şimdi insanoğlu sorgulama sürecine girdi. Tıpkı Avrupa’da orta çağda Farelerin yaydığı Veba hastalığından sonraki dönemi giriyoruz. Veba salgınından sonra Hıristiyanlık dini mercek altına alınıp halkın gözünde yargılanmıştı. Papazlar, insanları kurtaramadı. Aydınlanma dönemine girildi. Bugün de farklı bir süreç işlemiyor. İnsanlarımız dini devletin değil, kendilerinin yaşatmasının doğru olacağına inanmaya başladı. Sorgulama sürecindeyiz. Hamasi nutuklara, artık kimse inanmıyor.

Şimdi M.Ö. ya da M.S. diye tarihi ayırt edip irdelemeye çalıştığımız ya da öğrenmeye başladığımız gibi yeni bir sıfır noktası oluşturuluyor. Şimdi de ihtiyaçlarımızı, yaşantımızı, Korona’dan önce ve Korona’dan sonra diye ayırt edeceğiz. Yatırımları, eğitimi, bilimi, kişisel davranışlarımızı, zevklerimizi, üretimimizi, alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirip yeniden düzenleyeceğiz.

Bu değişimden, siyasetimiz, siyasilerimiz, yöneticilerimiz hepsi ya değişecek ya da yeni sisteme, değişime ayak uydurmak zorunda kalacaklar. Ekonomik yapı baştan aşağı değişirken, siyasi yapı değişmez mi? Baksanıza Kabe alkolle yıkanırken, Hıristiyanlar da neredeyse el ayak yıkamakla günde 5 vakit abdest alıyor gibi davranıyorlar.

Bunun adı Koronavirüs Devrimi olacak galiba…WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com