Karaborsaya Çanakkale’de geçit YOK

Koronavirüs vakalarının Türkiye’de görülmeye başlamasından sonra, vatandaşlar sevdiklerinin ve kendi hayatlarını korumak amacıyla maske takmaya başladılar. Maske tüketimi ve satışı bir hayli artınca, stoklar tükendi ve maskeler karaborsaya düştü. 8 yıldır Çanakkale’de tekstil işiyle uğraşan Emel Kabakcıoğlu, kendisine gelen yoğun talep karşısında, maske üretimine başladı. 4 kişilik bir atölyede üretimlerini sürdüren Atölye Emel, şu sıralar Çanakkale’de çok sayıda sipariş alır hale geldi. Karaborsaya, Çanakkale’de Emel Kabakcıoğlu bir anlamda “DUR” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor. Dünyada koronavirüsün neredeyse son görüldüğü ülkelerden olan Türkiye’de ise vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Vaka sayıları arttıkça vatandaşlar kendilerinin ve sevdiklerinin hayatları korumak amacıyla çeşitli önlemler almaya başladılar. Bu önlemler arasında eldiven ve maske takmak, kolonya kullanmak başı çekti. Hal böyle olunca maske, eldiven, kolonya karaborsaya düştü.

Çanakkale’de 8 yıldır tekstil alanında üretim yapan Atölye Emel’in sahibi Emel Kabakcıoğlu, kendisine gelen talepler doğrultusunda Kemalpaşa Mahallesi, Eski Mahkeme Sokak üzerinde bulunan atölyesinde, yüzde yüz yıkanabilir maske üretimine başladı.

Emel Kabakcıoğlu, “8 yıldır tekstil alanında iş yapıyorum. Önce küçük bir dükkanla başladım. 1 sene sonra buraya geçtim. Buraya geçmemizle birlikte ürün portföyümüz bir hayli genişledi. Çanakkale küçük bir yer olduğu için gelen talepler doğrultusunda işime hep yön verdim. İlk başta ev tekstili ile başladım, sonrasında minder, piko, nakış, çeyizlik işler ve sonrasında perde girdi işin içine. Sonrasında iş kıyafetleri üretmeye başladık. Şu anda ne iş olsa yapıyoruz.

Şu anda, kış dönemi işler sakin olduğunda atölyemizde 4 kişi çalışıyoruz. Talebe ve iş yoğunluğuna göre kapasitemizi arttırıyoruz.

“Türkiye’de son zamanlarda maske işi karaborsaya düştü”
Daha önce hiç maske üretmedim. 2-3 ay öncesinden başlayarak bir talep artışı oldu. Yurt dışı bağlantılı çalışan firmalar yoğun bir şekilde maske üretimi yapmamız konusunda isteklerde bulundular. Türkiye’de son zamanlarda bu maske işi karaborsaya düştü… Talepler geldikçe bende bu işe girmek istemiyorum dedim.

“Son 1 ayda talep bir hayli yoğunlaştı”
Son 1 ayda talepler bir hayli yoğunlaşıp, maske kullanımı zorunlu hale geldikçe, hastanelerden aranmaya başladık. Bu maskeler çok pahalı oldu, 45 kuruşluk maske 4 TL oldu dediler. Bakanlıktan gelen tek kullanımlık maskeleri biz hastalarımıza ayıralım, bize 60 derecede yıkabilecek, tek kullanımlık olmayan bir şeyi sen yaparsın dediler. Bizde üretime başladık. Bugün üretimde ikinci günümüz. Atölyede üretim hızla devam ediyor.

“Çocuklar için renkli maskelerimiz var”
Biz talep geldikçe üretime devam edeceğiz. Bireysel buradan gelip alanlar oluyor… Aile Sağlığı Merkezi’nden gelenler oluyor. Çocuklar ürkmesin diye, cicili bicili renkli üretimlerimizde oluyor.

“Tanesi 5 TL”
Bu maske 60 derecede yıkabilir, dikişleri sağlam ve yüzde yüz pamuktur. 50 defa yıkanabilir her hangi bir bozulma olmaz. Biz bu maskelerin satışını da tekli 5 TL’den yapacağız” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com