Çetin: “Gökçeada’ya ‘gelmeyin’ diyemem!”

Tatil için sık tercih edilen ilçelerin ve beldelerin belediyeleri, özellikle İstanbul’dan gelen vatandaşlara Koronavirüs dolayısıyla “Gelmeyin” çağrısı yaparken, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin salgın için gerekli tedbirleri aldıklarını ve daha güvenli bölgelere gitmek isteyen vatandaşların adaya gelmelerinde bir mahzur olmadığını kaydetti.

Koronavirüs salgını kapsamında en çok merak edilen, izole bölgelerden biri olan sakin şehir Gökçeada’nın Belediye Başkanı Ünal Çetin, gazetemize konuştu. Bazı belediyelerin “Gelmeyin” çağrısını sorduğumuz Başkan Çetin, seyahat özgürlüğü olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı’nın bütün kararlarını takip edip önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Dışarıdan gelenleri buraya sokmayalım gibi bir karar almamız doğru değildir. Hayatta mutlu olmanın yolu empati yapmaktan geçer. Anayasal hakkım da olan ikinci adresimde gidip oturmak isterim. İkinci ikametleri Gökçeada olan çok vatandaşımız var. Gelmemeleri noktasında telkinde bulunuyoruz. Ancak ülkemizde seyahat özgürlüğü var o nedenle daha güvenli bölgelere gitmek isteyenlerin seyahat hakkını elinden alamayız. Ada dışından gelen misafirlere, gemide gerekli uyarıları yaparak 14 gün boyunca yaşamı stabil hale getirmeye çalışıyoruz. Gemideki tüm yolcuların kimlik bilgileri nerede kalacaklarına yönelik bilgi alıp gerekli tebligatı yapıyoruz.”

EVDE KALANA NETFLİX ÜYELİĞİ HİZMETİ!
“Adada yaşayan vatandaşların da evde oturmayı kabul etmeleri durumunda, Netflix üyeliği hizmeti veriyoruz. Okumak istedikleri bir kitap varsa onu getirtiyoruz. Sokakta zaman geçirmeleri için gerekli malzemelerin hepsini söktürdük. Gökçeada Belediyesi’nin yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşlarda, işleri olan vatandaşların işlerini bizi aramaları halinde çözüyoruz. Aynı zamanda online eğitime başlayacak olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın online eğitim kapsamında dezavantajlı çocuğumuz varsa onlara da teknik hizmet verme garantisi veriyoruz.

Sürekli şifai tedbirler alıyoruz. Ancak hiçbir suretle belediye başkanının ilçede bulunan konaklama tesisini kapatmak gibi bir yetkisi yok. Farklı tazminat davaları ile karşılaşmak zorunda kalabilir. İnsanlar Koronavirüs ile ilgili endişelerini taşırken hepsi ekonomik olarak farklı problemler ile karşı karşıya… Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararlarla belediye mülkiyetindeki kiracılarımızdan 2 ay kira almayacağız.”

GÖKÇEADA1 GEMİSİ RİSKLİ
“Ayrıca açık gemilerin hizmete verilmesini istiyoruz. Çanakkale Valiliği’nden ısrarla istememize rağmen değiştirilmedi. Kabatepe’den Gökçeada’ya Gökçeada1 feribotu hiç uygun değil. Ne kadar tedbir alırsak alalım. Yolcuların kapalı gemide alt katta seyahat etme şansları olmadığı için çok küçük olan salonda 1,5 saat seyahat etmek zorunda kalıyorlar.”

“HASTALAR ÇANAKKALE’YE SEVK EDİLECEK”
“Cuma gününe kadar evden çıkmaması gereken Başhekim Özlem Hanım, süreci evden yönetiyor. Hastanemizle ilgili olarak mevcut tedbirleri ilçe hıfzısıhha kurulundan da ilgili karar alınarak uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı 14 basit önlem var. En sağlıklı yöntem şu an için evde kalıp tedbiri elden bırakmamak ve hijyen kurallarına uymaktır. Her şeyden önce kendini korusa toplumu korumuş olacak.

Çanakkale Merkez Hastanesi dahil olmak üzere bu virüsün belirleneceği bir kit henüz mevcut değil. Gökçeada Devlet Hastanesi yeterli olmadığı durumda, hastalar Çanakkale’ye sevk edilecek.

“YEREL YÖNETİMLERLE İSTİŞARE EDİLMİYOR”
Öte yandan Koronavirüs ile mücadele etme kapsamında bilim kurulu oluşturmuşken yerel yönetimlerle hiçbir istişare edilmiyor. Herkes ile istişare edilerek kararlar alınmalıdır. Bu kararlara uyulmalıdır. Bu süreçte sadece resmi kaynaklara riayet edilmelidir. Sosyal medyada yazılanlar, vatandaşlar arasında infial yaratmaya devam ediyor. Asıl tehlikeli olan budur.”

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com