Yeni Metropolit’ten Başkan Çetin’e Ziyaret

Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgi Kirilios Druganis’in yerine göreve yeni gelen Metropolit Kyrillos Sykis’in ilk ziyaretlerinden biri geçtiğimiz gün Gökçeada Belediyesi oldu.

Göreve gelmesinin ardından geçtiğimiz gün Gökçeada Kuzu Limanı’na gelen Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Kyrillos Sykis’, eski Metropolit Yorgi Kirilios Druganis ve Ortodoks vatandaşlar karşıladı. Koronavirüs salgını dolayısıyla devir teslim töreni ertelenen Metropolit Kyrillos Sykis, görevine hemen başladı.

Sykis’in ilk ziyaret ettiği isimlerden biri ise Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin oldu.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, ziyaretin ardından “Gökçeada-Bozcaada yeni Metropoliti Kyrillos SYKİS’e ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum. Yeni görevinin adamız ve kendisi için hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerine yer verdi.

KYRİLLOS SYKİS KİMDİR?
Kyrillos Sykis 1963 Midilli doğumlu. Ayvalık ile yakın bağları da olan Sykis, Atina Üniversitesi İlahiyat Bölümünü bitirdikten sonra 1990 yılında din görevlisi olarak çalışmaya başladı. Midilli’de birkaç sene görev yaptıktan sonra İzmir Ortodoks cemaatinde görev aldı. İzmir Aziz Vukolos Kilisesi’nde 2016 yılında Episkopos rütbesini Patrik Bartholomeos’tan aldı. 2016 yılından bugüne kadar fener Rum patrikliği tarafından verilen görev ile İstanbul Edirnekapı, Heybeliada ve Bursa bölgesinde hizmetlerde bulundu.

Özlem KavukluWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com