Sosyal mesafe pazarı!

Tüm insanlığı tehdit eden Corona virüsü salgını, Çanakkale’de de sosyal yaşamı olumsuz etkiliyor. Yetkililerin ‘evde kal’ çağrısının gölgesinde kurulan cuma pazarında da ‘olumsuz etki’ oldukça hissedildi. Çoğu kentli, pazar alışverişini maske ve eldivenle yaparken Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da pazar yerlerini denetlemesi dikkatlere kaçmadı. Başkan Gökhan, konuyla ilgili olarak ise “Pazarda alınan önlemleri, kişisel tedbirlerimizi alarak, sosyal mesafeyi koruyarak inceledik” ifadelerini kullandı.

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da çeşitli hastaların belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni bir koronavirüs teşhis edilmişti. Kısa süre içinde kişiden kişiye yayılmaya başlayan virüs,  zamanla Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yer alan çeşitli ülkelerde de rapor edilmeye başlanmasıyla 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın kararı alındı. 13 Mart 2020’de Avrupa’nın artık koronavirüs krizinin merkez üssü haline geldiğini bildirdi. Böylesine tehlikeli bir virüs, geçtiğimiz hafta ise Türkiye’de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan ilk vakanın ardından geçen sürede kısa sürede vaka sayısı 400’lü rakamlara yaklaştı Ölü sayısı ise resmi rakamlara göre 4 kişi ve tehlike giderek artıyor.

İŞLETMELER ART ARDA KAPANDI
Virüsün aktif yayılma hızı yetkililere çeşitli önlemler aldırırken Çanakkale’de de sosyal yaşam ağır darbe aldı. Kafeteryalar, barlar, çay bahçeleri gibi pek çok gıda üzerine hizmet veren işletme alınan kararla birer birer kapatıldı. Hal böyle olunca, geçtiğimiz Cuma günü kurulan Cuma pazarında da sıkı sağlık tedbirleri alındı.

PAZARDA HİJYEN ÖNLEMLERİ
Yetkililerin ‘evde kal’ çağrısının gölgesinde kurulan cuma pazarına da yurt genelindeki olumsuz hava hakimdi. Çoğu kentli, pazar alışverişini maske ve eldivenle yaparken Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da pazar yerlerini denetlemesi dikkatlere kaçmadı. Başkan Gökhan, konuyla ilgili olarak ise “Koronavirüs nedeniyle Cuma Pazarında aldığımız önleyici tedbirleri, kişisel tedbirlerimizi alarak, sosyal mesafeyi de koruyarak yerinde inceledik” ifadelerini kullandı.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com