Skandal İfadelere Çanakkale’den Tepki

Geçtiğimiz gün yaptığı stand-up gösterisinde, Alevi vatandaşlar ile ilgili skandal sözler sarf eden Pınar Fidan’a pek çok kesimden tepki yağmıştı. Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay da yazılı bir açıklama yaparak tepkisini dile getirdi.

Bir yandan Koronavirüs salgını ile mücadele edilirken gösterisi sırasında skandal ifadeler kullanan Pınar Fidan adlı stand-up’çı, ülkenin gündeminde yer etti. Fidan’a Çanakkale’den de tepki gecikmedi.

Yeni dönemde CHP İl Yöneticisi olarak seçilen Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın yönünü değiştiren ve malesef ülkemizde de her geçen gün vaka sayılarının büyük oranda arttığı ve salgına yakalanan hastalarımızın hayatlarını kaybedişinin derin üzüntüsü içerisindeyken ‘Tuz Biber’ adlı standup şovunda Alevi vatandaşlar ile ilgili sözleri nedeni ile Anayasamızın ‘Hakaret’, ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik’ ve ‘Suçu ve Suçluyu Övme’ suçlarını görmezden gelerek katliamı ve cinayeti mizah yapan Pınar Fidan’ı Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği olarak kınıyor ve işlediği bu suç ile alevi kardeşlerimizin yanında olduğumuzu buradan bildiriyoruz.

Alevi yurttaşlarımızın dini inanışlarına, ibadethanelerine aşağılayıcı bir dil kullanarak katledişlerini öven ve bunu ofansif mizah anlayışı adı altında yaparak fütursuzca halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden Pınar Fidan’ı şiddetle kınıyoruz. Pınar Fidan’ın yapmış olduğu ironi ve bu toplumda adı tarihin kara lekelerinden biri olarak adlandırılan gericilerin, yobazların ve aşırı din sömürücülerinin aydınlarımızı yakarak faillerinin bulunması gerektiği yerde devlet eliyle üstü örtülen katliamı meşrulaştırıcı mizah anlayışı, asla kabul edilemez ve sözleri ‘insanım’ diyen herkesi yaralamıştır.

Yaptığını zannetiği gösterisiyle; düşünce ve ifade özgürlüğü’nü linç kültürüyle kullanarak yaşam hakları sona erdirilen aydınlarımızın anılarına saygısızlık edilmiş, alevi yurttaşlarımızın bu ülkede gördüğü dışlanma, baskı ve zulüm görmezden gelinerek hedef olarak gösterilmiştir. Bu gösteri karşısında bu dile ortak olup gülenlerde malesef aynı zihniyetin tohumları olarak suç işlemiştir.

Demokrasiye, halkların kardeşliğine, aydınlığa ve bir arada yaşama kültürüne karşı yapılan Sivas katliamı olarak anılan bu saldırıyı gerçekleştirenler ile katliamı engellemek için kılını kıpırdatmayanlardan hesap sorulmadığı gibi, halkları ayrıştıran, birbirine düşürmeyi hedefleyen ve tarihin acımasızca gerçekleştirdiği arşivi hedef alarak yapılan provokasyon niteliğindeki gerici-ırkçı saldırı ile yapılan mizahtan hesap sorulmasını isteyerek Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz.

12 Eylül Zihniyetinin uygulayıp pekiştirdiği Türk-İslam sentezci zihniyet, geçmişte Maraşta, Çorum’da gerçekleştirdiği katliamları unutturmadığı gibi Sivas katliamı da insanlık tarihinin bu kara lekesi olarak hafızalarımızda, yaralı bilinçlerimizde, kanayan vicdanlarımızda unutulmayacaktır.

Malesef AKP Hükümeti tarafından bağımsız tam laik bir yapıya kavuşmadığı, bütün dinsel, mezhepsel, etnik oluşumlara eşit mesafede durulması sağlanmadıkça, halkları birbirine kışkırtma girişimlerinin önüne geçilmesi de mümkün olmayacaktır. Siyasi iktidarın kirli elleriyle yaratılan inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalara son verilmeli, Aleviler başta olmak üzere farklı inanç gruplarının talepleri karşılanarak çeşitli inanışlara sahip tüm halkların eşitliği sağlanmalı ve halkın nefret dili acilen yok edilmelidir.

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren vatandaşlarımızı bu vesileyle tekrar saygıyla anıyor ve onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini alanlarda yaşatacağımızı tüm vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz.”

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com