“Yerli üretim, İHA’lar kadar önemli!”

CHP İl Genel Meclis Üyesi ve pazarcı esnaflardan İsmail Gürses, Türkiye’de de etkili olan Corona virüsünün ‘yerli üretime olan etkisini’ değerlendirdi. Gürses, yaşanan kriz ortamında tarımının öneminin daha iyi anlaşıldığını ifade ederek “Bu son günlerde gördük ki kendi üretimimizi kendimiz yapmak, gıdada dışa bağımlı olmamak hayati önem taşıyor. Devlet artık, yerli üretimin en az İHA’lar kadar önemli olduğunu anlamalı” şeklinde konuştu.

İnsanlığı tehdit eder hale gelen ve küresel çapta ölümlere sebebiyet veren yeni nesil Covid-19 Corona virüsü, sosyal anlamda büyük sıkıntıları da beraberinde getirdi. Özellikle temizlik ve gıda işletmelerine halkın yoğun talebi sürerken, herkesin en büyük korkusu ise stokların tükenmesi ve bu durumda gelişecek olası kötü senaryolar…

Geçtiğimiz bu vahim süreci Gündem’e değerlendiren CHP İl Genel Meclis Üyesi ve pazarcı esnaflardan İsmail Gürses ise virüsün tarıma ve yerli üretime olan etkisini anlattı. Gürses, düne kadar tarım dahil pek çok sektörde dışa bağımlılığın bu tip afet durumlarda dezavantaj oluşturduğunu kaydederek şöyle dedi:

“DÜNE KADAR YÜZÜNE BAKMADIKÇARI ÇİFTÇİYE, ÜRETİCİYE MUHTAÇ HALE GELDİLER”

“Türkiye’de, pek çok sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de ithal ürünler piyasaya hakim oldu. Çiftçinin, yerli üreticinin omzundaki yük görmezden gelindi. Kendi esnafımızı, pazarcımızı destekleyeceğimize en küçük bir ihtiyaçta dahi dış ülkelerin kapısını çalar olduk. Ama sonra ne oldu? Bir virüs geldi ve sonra Türkiye dışarıdan ürün alımını durdurmak zorunda kaldı.”

“Şimdi kimse gidip bir herhangi bir ülkeden şu ürünü alıp satamıyor. Şu noktada da ‘kendi kendimize yetmemiz gerektiği’ ve bunun ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Dışa bağımlı olmamak, üreticinin, çiftçinin kendi vatandaşının ihtiyacını karşılar hale gelmesi, ne kadar önemli, herkes gördü. Düne kadar yüzüne bakılmayan adamların şimdi eline bakıp acaba ülkedeki ihtiyacı karşılayabilecekler mi, diye bekliyorlar. Bu virüs vasıtasıyla da öğrenilmiş olundu ki,, yerli üretim en az İHA’lar kadar önemli.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com