Ustalardan virüse karşı Pratik Çözüm

Sanayide usta olan Erdoğan Arslanoğlu ve Mustafa Arslanoğlu tarafından, otobüslerde kullanılmak üzere dezenfeksiyon sistemi kuruldu. Otobüslerin ana duraklara ulaştığında, ilaçlanmasını sağlayacak sistem için belediyeye başvuruda bulunuldu. Ustaların projesi, belediyenin de desteği ile kısa sürede hayata geçirildi ve bir halk otobüsüne denemek amacıyla sistem kuruldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ustaların koronavirüse karşı pratik çözümleri ile ilgili “Sıkıştığımız noktalarda çözüm üretme konusunda çok başarılıyız” dedi.

Dünya genelinde, çok sayıda insanın ölümüne neden olan koronavirüs için alınan tedbirler her geçen gün arttırılıyor. Koronavirüse karşı sanayide 25 yıldır dükkanları olan, baba-oğul Erdoğan Arslandoğlu ve Mustafa Arslanoğlu’nun aklına bir fikir geldi. Otobüs içerisine kurulan bir sistemle araçların ana duraklarda ilaçlanabileceği fikri kısa sürede hayata geçirildi. Şu ana kadar bir araçya kurulan dezenfeksiyon sistemi, önümüzdeki günlerde diğer araçlarda da yer alacak.

Bu sistem Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katılımları ile dün halk otobüsleri garajında tanıtıldı.

“Ne yapabilirim diye düşündüm, dezenfektan sistemi kurdum”
Tanıtımda sistemle ilgili bilgi veren usta Erdoğan Arslanoğlu, “Küçük Sanayi Sitesi’nde 25 yıldır esnaflık yapıyorum. Oto elektrik ve oto klima üzerinde çalışıyorum. Koronavirüs ülkemize girdiği günden bu yana kafamda çözüm önerileri kurmaya başladım. Ne yapabilirim diye düşündüğümde, toplu taşıma araçlarında salgın hastalıkların önüne geçebilmek amacıyla, dezenfekte sistemi oluşturdum.

“Bu sistemi daha da ilerletebiliriz”
Bu projeyi yaklaşık 4 gün içerisinde planladım. Otobüse yapabilmek için belediyeye müracaat ettim. Projemi anlattım ve araçlarda uygulamak istiyorum dedim. Belediye tarafından araç bize gönderildi ve iş yerimizde araca, 10 litre ilaç deposu, ilaçlama pompası ve püskürtme sistemi ile uygulamamızı gerçekleştirdik. Bu sistemi daha da ilerletebiliriz.

“Yaz-kış kullanılabilir”
Bu sistemi daha ileriye taşıyabiliriz. Yaz, kış kullanılabilecek bir sistem, yazları da püskürtme mekanizması farklı bir şekilde kullanılabilir. İlaçlama ihtiyacı duymadığımızda, depoya parfüm konarak araçların hoş kokması sağlanabilir” dedi.

“Daha sık dezenfekte edebileceğiz”
Başkan Gökhan konuyla ilgili, “Bu sistem ile otobüslerimizi daha çabuk ve daha sık bir şekilde dezenfekte edebileceğiz. Sadece bu süreçte değil, başka zamanlarda da oluşabilecek salgınları ve hastalıkları önlemek amacı ile dezenfeksiyon yapabileceğiz.

“Ustalarımıza teşekkür ederiz”
Sıkıştığımız noktada çözüm üretme konusunda çok başarılıyız. Ustalarımız da bu konuda iyi işler yapıyorlar. Yeter ki, ustalarımıza fırsat verelim. Onlar bu sistemi akıl etmişler ve yapmışlar. Onun için de ustalarımıza çok teşekkür ederiz.

“Tüm araçlara kurmayı planlıyoruz”
Otobüslerimizin hepsine bu sistemi kurmayı planlıyoruz. Önce belediye otobüslerinden başlayarak, diğer otobüslerimizde de bu sistemi hızlı bir biçimde kurmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com