Köpekler Koronavirüs Taşır mı?

Koronavirüs salgını yayılmaya başladığında ACABA MAYA ETKİLENİR Mİ? diye düşündüm. Bunun üzerine koronavirüs ve köpekler temalı araştırmalar yapmaya koyuldum. Son birkaç gündür Sosyal Medya’nın ortalığa savurduğu bilgi kirliliği sokak hayvanlarını deyim yerindeyse nişangahına almış olduğundan dolayı da kafamdaki bilgileri derleyip sizlerle paylaşmaya karar verdim.

NOT: Kendim köpek besleyen bir insan olduğum için POZİTİF AYRIMCILIK yaptığımı düşünebilirsiniz. Bu endişelerinizi doğal bulduğum için. canakkalegundem.net web sayfamızda da yayınlayacağımız bu köşe yazısının sonuna okuduğum orjinal sayfaların bağlantılarını eklediğimi bilmenizi isterim. Bir kaç tık uzakta.

Canine coronavirüs (CCoV) hastalığı köpeklerde – özellikle yavru köpeklerde- görünür. Bu hastalık uzun ömürlü değildir. Hastalığa sebep olan virüs Coronaviridae ailesindendir. Virüsün bu şekilde adlandırılmasının sebebi mikroskop ile incelenen virüsün yukarıdan CORONET e (bir çeşit üzeri taşlı taç) benzemesidir. Koronavirüs ün farklı hayvanları ve insanları etkileyen birden çok türü vardır. Hayvanları etkileyen Canine Coronavirüs (CCoV) hastalığına sebep olan virüsün,  COVID-19 yani KORONAVİRÜS olarak bildiğimiz hastalığa sebep olan SARS-CoV-2 virüsü ile alakası bulunmuyor. İsim benzerliğinin sebebini ise yukarıda belirtmiştim. AYNI İSMİ TAŞIMALARININ SEBEBİ. MİKROSKOBİK ORTAMDA BENZER ŞEKİLLERDE GÖZÜKMELERİ. BU ŞEKİLLERİ İTİBARİ İLE CORONAVIRIDAE AİLESİ ALTINDA SINIFLANIYORLAR.

Dünya Sağlık Örgütü, kedilerin veya köpeklerin bu COVID-19 yani KORONAVİRÜS taşıdığına ya da enfeksiyonun kaynağı olduklarına dair bir vaka olmadığını açıkladı.

Şubat 2020’nin son günlerinde. Hong Kong lu yetkililer bir köpeğin ağız bölgesinden aldıkları numuneden “düşük seviye pozitif” sonucu çıkarmışlar. Bu köpeğin sahibinin COVID-19 yani KORONAVİRÜS testi ise pozitif çıkmış. Köpeğin hastalık belirtisi taşımamasını da göz önüne alan yetkililer bu olayın İNSANDAN-HAYVANA TRANSFER olduğunu fakat alarma geçilecek bir durum olmadığını bildirmişler.

avma.org web sayfasındaki bilgileri göre TEMAS yolu ile geçtiği bilinen KORONAVİRÜS’ün yayılma ihtimaline karşı TEMEL HİJYEN kurallarını atlamadan KÖPEĞİMİZİ sevmeden önce ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ. KORONAVİRÜS enfeskyonu taşıyan insanların köpeğimizle temas etmesine müsade etmemeliyiz.

https://vcahospitals.com/know-your-pet/coronavirus-disease-in-ogs
https://www.oregonvma.org/care-health/zoonotic-diseases/coronavirus-faq
https://www.avma.org/sites/default/files/2020-03/covid-19-faq-pet-owners_031520.pdfWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com