Afet ve acil durumlar yönetmeliği yürürlüğe girdi

Sağlık Bakanlığı’nın Corona virüsüyle ilgili aldığı tedbirler kapsamında hazırlanan ‘Afet ve acil durumlar’ yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Corona virüsüne yönelik alınan tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından bir yönetmelik hazırlandı. Yönetmelik, dün itibariyle ise Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, hastanelerin afet ve acil durumlara karşı hazırlıklarını önceden yapmaları ve 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmaları sağlanacak.

Yönetmelik, Sağlık Bakanlığına, üniversitelere, belediyelere, özel hukuk tüzel kişilerine ve gerçek kişilere ait yataklı tedavi hizmeti sunan tüm hastaneleri kapsıyor. Buna göre, Bakanlık adına afet ve acil durum çalışmaları Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Şehirlerde, afet ve acil durumlarda sağlık hizmetlerini yürütme ve koordine etme görevi İl Sağlık Müdürlüklerinde olacak. Gerektiğinde bu görevi İl Sağlık Müdürü adına acil sağlık hizmetlerinden sorumlu başkanlık yürütülecek. HAP uygulanırken gerekmesi halinde afet ve acil durumlarda koordinasyon İl SAKOM üzerinden gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com