105 yıl sonra Çanakkale tarihinde bir ilk

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıl dönümü, dün Koronavirüs gölgesinde gerçekleşen tek törenle kutlandı. Saat 9.00’da kent protokolü Cumhuriyet Meydanı’nda, Atatürk anıtına çelenk sundu. Stadyumda ve tarihi yarımadada gerçekleşecek olan törenlerin ve kent içerisindeki etkinliklerin, koronavirüs dolayısıyla iptal edildiği 18 Mart’ta, Çanakkale’de sadece çelenk sunum töreni gerçekleşti. Kent 105 yıl sonra gerçekleşen bu hadiseyle tarihinde bir ilki yaşadı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede kıtalararası yayılan ve can kayıplarına neden olan koronavirüs dolayısıyla, 18 Mart Deniz Zaferi’nin 105. Yıl dönümü törenleri ve etkinlikleri, İl Anma Komitesi tarafından iptal edilmişti. Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla iptal edilen törenler arasında sadece birisi gerçekleşti ve dün sabah 9.00’da kent protokolünce, Atatürk anıtına çelenkler sunuldu.

Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Baro Başkanı Bülent Şarlan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, bürokratlar, il müdürleri, askerler ve siyasi parti temsilcileri de gerçekleşen törende yerlerini aldılar.

“MHP İstanbul Milletvekili Arkaz’da törene katıldı”
Her sene okullarının flamaları ve Türk bayrakları ile törene katılan öğrenciler, koronavirüs önlemleri neticesinde okulların kapatılması dolayısıyla törende yer alamadılar. MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz’da törene katıldı.

“21 pare top atışı yapıldı”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, çelenk sunumlarının ardından son buldu. Tören esnasında ayrıca, Çanakkale Boğazı’nda bulunan TCG Heybeliada’dan 21 pare top atışı yapıldı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com