Siyaset mi hizmet mi?

Son iki aydan bu yana Çanakkale’nin parlayan yıldızı olarak bilinen ancak her geçen gün ışığı sönen GESTAŞ’ta farklı gelişmeler yaşanıyor. Şirket, elindeki kiralık gemileri çıkartıp yerine yeni gemi almayı planlarken, siyaset-ekonomi ve hizmetin arasında sıkıştı kaldı.

Geçtiğimiz ay İl Genel Meclisi’nde yeni gemi alımları gündeme getirilirken, CHP grubu (İl Genel Meclisindeki oy çoğunluğu bu partide) şirketi gemi alım isteğine RET oyu kullandı. CHP grubu borçlanma isteğini oybirliği ile geri çevirdi. Gerekçe olarak da Gestaş firmasında kendilerinden temsilci alınmamasını, hesapların incelenmemesini gösterdi.

Buraya kadar siyaset anlayışının doğru olduğunu kabul edebiliriz. CHP’li il genel meclis üyelerinden Gestaş yönetiminde temsilci yok. Gestaş’ın geleneklerine göre; İl genel meclisinde çoğunluğu olan siyasi partiden mutlaka bir temsilci yönetimde bulunuyordu. Yetkililere bu soru sorulduğunda verilen yanıta da söylenecek söz yok. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, şirketin kuruluşundan bu yana değişmeyen tek yönetim kurulu üyesi…

Siyaset tamam da sıra hizmete geldiğinde neler yaşanıyor. Öncelikle adalara yapılan ulaşım aksıyor. Gökçeada belediye başkanı haklı olarak isyan etme noktasına gelmiş durumda. Başkan Ünal Çetin, “Adaya ulaşım gerçekleşmediği anda, bizim sorunlarımız dağlar kadar büyüyor. Sağlık sorunundan tutun da ekonomik sıkıntılara kadar her işin başı ulaşım oluveriyor. Kim nerede temsil edilmiş, kim nereden ne alacakmış. Bunların hiç birisi temsilcisi olduğum ada halkını ilgilendirmiyor. Bizlerin tek isteği adaya yapılması gereken ulaşımın bir an önce sağlanması” diyor. Çok da haklı.

CHP karanlıkta göz kırpıyor…
Çanakkale CHP İl Genel Meclis Üyeleri ne yaptıklarını, neden yaptıklarını bir türlü seçmenine ve halka anlatmıyor, anlatamıyor. GESTAŞ başta olmak üzere kullandıkları oyların gerekçesini anlatmıyorlar. Anlatma, diyalog özrü var bu partililerde. Aslında tek yapabildikleri siyaset ise kendi içe dönük siyasetleridir. Halka dönük siyaset yapmış ve başarabilmiş olsalar hala yüzde 23-28 arasında demir atıp beklemezlerdi.

GESTAŞ’ın yeni gemi alma görüşmeleri sırasında, AK Parti’li Tülay Ömercioğlu, “Gemi alınmaz ise ve bugün bu meclisten geçmez ise Çanakkale halkına müjde! Yeni zamlar yolda!” demişti. Sayın Ömercioğlu’nun bu açıklamasının üstüne ne İl Genel Meclis Başkanı’ndan ne de CHP’nin diğer yöneticilerinden tek bir açıklama duyamadık. Haklıysanız bunu halka anlatın. Karanlıkta göz kırpma hareketi yapmayın.

Genel Müdür uğraş veriyor…
Göreve geçtiğimiz ay başlayan GESTAŞ’ın çiçeği burnunda Genel Müdürü’nün, şirketi ayağa kaldırmak için büyük uğraş verdiğini öğrendik. Ayağının tozu ile gelir gelmez, şirketin çalışmasında yeni uygulamaları yürürlüğe soktuğu öğrenildi. Kucağında bulduğu eski dönemden kalma sorunları bir bir düzeltmeye çalışıyor. Bilindiği gibi bundan önceki yönetime, kurucu yönetimden kasasında 20 milyona yakın nakit para bırakılmıştı. Kurucu yönetim döneminde bugünün tam aksine İl Genel Meclisine muhtaç değil, İl Genel Meclisine ve İl Özel İdare’ye yardımcı olunup kaynak sağlanıyordu.

İşin ekonomik boyutu mu?

Sorunlar çözülsün, korona krizi de aşılsın sonra bu yönünü de paylaşırız!

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com