Şehitliklere 11 bin şakayık çiçeği dikildi

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı sorumluluğundaki Şehitler Abidesi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü etkinlikleri için hazır hale getiriliyor. Son olarak geçtiğimiz gün sembolik şehit mezarlarına, Türk bayrağının rengi olan 6 bin kırmızı ve 5 bin beyaz olmak üzere toplam 11 bin şakayık çiçeği dikildi.

Bu sene Korona virüsü sebebiyle ülke genelindeki tüm etkinlikler iptal edilirken 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü etkinliğinin ne olacağı ise merak konusuydu.

VALİLİK AÇIKLAMIŞTI
Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada törenlerin kısmen de olsa yapılacağı öğrenildi. Çanakkale Valiliği, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“İçişleri Bakanlığı’nın 13.03.2020 tarih ve 23635644-249-5198 sayılı yazısı ile Mayıs ayı başına kadar ülke genelinde yapılması planlanan yemin, anma, mezuniyet vb. törenlerin iptal edildiği bildirilmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 13.03.2020 tarih ve 64753203-010.99-E.405983 sayılı yazısı ile ulusal spor organizasyonları ve projelerin ertelendiği, diğer üst ligler haricindeki yerel mahalli düzeydeki tüm spor müsabakalarının Nisan ayına kadar durdurulduğu, üst liglerdeki yer alan faaliyetlerin de seyircisiz devam edileceği bildirilmiştir.

Yukarıdaki ilgi bakanlıklar talimatları doğrultusunda, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıldönümü törenleri kapsamında; 18 Mart 2020 Çarşamba günü saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek çelenk koyma töreni ile saat 14.30’da Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirilecek tören programlarının icra edilmesine, 26.02.2020 tarihinde İl Anma Komitesi’nce planlanan diğer programlar ile etkinliklerin iptal edilmesine karar verilmiştir.”

Valiliğin bu açıklamasının ardından ise törenlerin çelenk töreni ve abide etkinliği ile sınırlı olacağı öğrenildi. Kararın kesinleşmesinin ardından da Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı sorumluluğundaki Şehitler Abidesi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü etkinlikleri için hazır hale getirilmeye başlandı.

ÖNLEMLER HAT SAFHADA
Önce temizlik çalışması yapılırken ardından ise Şehitler Abidesi’ndeki sembolik şehit mezarlarına, Türk bayrağının rengi olan 6 bin kırmızı ve 5 bin beyaz olmak üzere toplam 11 bin şakayık çiçeği dikildi.

HİJYEN KURALLARINA DİKKAT EDİLECEK
18 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşmesi beklenen törenden önce her yer kırmızı beyaz Türk bayrakları ile donatıldı. Denizde gerçekleştirilecek olan geçit töreni için seyir terası da oluşturulurken törenlerde genel hijyen kurallarına uyulması için de yoğun çaba sarf edilecek.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com