Maskeli Pazar!

Dünya genelinde salgın bir hastalığa dönüşen COVİD-19 Corona Virüsü, Türkiye’de de vatandaşların günlük hayatlarını etkilemeye başladı. Geçtiğimiz gün kurulan cuma ve pazar pazarlarında Çanakkaleli vatandaşlardan özellikle yaşlı olanlarının maske taktığı ve alışverişini bu şekilde yaptığı görüldü.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ş6 Mart 2020 itibariyle dünyada 100.000’den fazla vaka rapor edilen Covid-19 Corona Virüsü, dünyayı sarsmaya devam ediyor. Hastalığın yol açtığı ilk ölüm 9 Ocak 2020’de meydana gelmiş, 6 Mart 2020 itibarıyla toplamda 3.405 ölüm meydana gelmişti. Bilimsel çalışmalar, virüsün daha çok kişiye bulaştığını ancak bu kişilerde virüsün henüz tespit edilmediğini varsaymakla birlikte Türkiye’de de ilk vaka 11 Mart tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı.

YÜZLERDE MASKE, ELLERDE ELDİVEN
Şu ana dek enfekte olan 5 kişinin bulunduğu Türkiye’de, vakaların sayısının artmaması için de geniş önlemler alınıyor. Çanakkale’de virüs tedirginliği yaşayan çok sayıda vatandaş, cuma ve pazar günleri Kapalı Pazar Yeri’nde kurulan pazara alışveriş için giderken bazılarının da bu bağlamda maske taktığı görüldü. Özellikle yaşlı kesimin sıklıkla maske kullandığı görülürken satıcıların bazılarının ise eldiven taktığı dikkatlerden kaçmadı. Virüsün ‘para’ yoluyla bulaşabileceğini ifade eden uzmanların bu noktada etkili oldukları görüldü.

Alışverişini maskesiz yapan kentliler ise genel hijyen kurallarına dikkat ettiği, tokalaşmaktan ve temastan kaçtı. Pazarını tamamlayanlar bir an önce evlerine dönerek kalabalık ortamlarda vakit geçirmekten geri durdu.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com